Yerel seçimlerde aday imajının seçmen tercihlerine etkisi: İzmir ili için bir uygulama
The impact of the candidates image on the voter's choice in local elections: A case of Izmir province
  1. Tez No: 333409
  2. Yazar: NİSA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ NEJAT BİLGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Halka en yakın yönetim birimlerinden biri olan yerel yönetimler, demokratik değerlerin ve demokratik bilincin önemli yapı taşlarından biridir. Yerel yönetimlerin bu demokratik varlıklarını gerçekleştirmeleri için en önemli araç ise yerel seçimlerdir. Yerel seçimler, özellikle belediye başkanlığı seçimleri, siyasi adayın daha fazla ön plana çıkması açısından genel seçimlere göre farklılık göstermektedir.Gelişen ve değişen dünya ile birlikte, siyaset de değişime uğramış, yeni bir yapı kazanmaya başlamıştır. Siyaset, pazarlama ve iletişim süreçlerinin birbirinin içine girmesi ile birlikte, siyasette imaj kavramını önem kazanmaya başlamıştır. Geçmişte seçmenin oy verme davranışında büyük bir öneme sahip olan parti, partililik ve ideoloji kavramları, günümüzde yerini lider, aday ve imaj kavramlarına bırakmıştır. Özellikle yerel seçimler açısından değerlendirildiğinde, seçmenlerin oy verme davranışlarında, siyasi adayın ve siyasi aday imajının önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla, siyasi adayın sahip olduğu imaj ve seçmen gözündeki izlenimi, seçmenlerin oy verme davranışlarını etkilemektedir.Siyasi aday imajı ile ilgili genel karakteristikler belirlemek imkânsızdır. Bunun en temel nedeni, siyasi aday imajı ile ilgili kriterlerin yer, zaman, toplumsal düzen, siyasi kültür, ideoloji ve mevcut konular bazında farklılıklar göstermesidir. Bu çalışmanın amacı, İzmir yerelinde seçmenlerin oy verme davranışında etkili olan siyasi aday imajı faktörlerinin belirlenmesi ve mevcut belediye başkanı imajı ile seçmenlerin idealize ettiği belediye başkanı imajı arasındaki algısal farklılıkların açığa çıkarılmasıdır. Bu amaçla, çalışmada İzmir seçmeninin siyasi aday imajı algıları araştırılmış ve seçmen davranışlarında belirleyici olan siyasi aday imajı boyutlarının etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için de, İzmir'de yapılan 2009 Yerel Seçimleri baz alınarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu'nun seçmenler gözündeki siyasi imajı incelenmiştir. Araştırmada, mevcut belediye başkanı imajı ile İzmir seçmenlerinin idealize ettiği belediye başkanı imajı, kişisel, ideolojik ve konusal bazda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local governments, which are the closest administrative units to the local people, are one of the basic building blocks of democratic values and democratic consciousness. For the local governments to realize their democratic existence, local elections are the most important tools. When compared with the general elections, local elections, especially the elections of the mayor, put forward differences in that in the latter the political candidate comes into prominence.Together with developing and changing World, politics as well has been transforming and gaining a new structure. The interaction and nested linkage of the processes of politics, marketing and communication rendered the notion of image more determinative in politics. Today, the concepts of party, partizanship and ideology which has been traditionally important concerning the voting behavior in the past, have been replaced by the concepts of leader, candidate and image. It is possible to argue that the political candidate and the image of the political candidate have a significant impact on the voting behavior, especially with an evaluation from the perspective of local elections. Accordingly, the image possessed by the political candidate and its impression from the voters perspective affects the voting behavior of the voters.It is impossible to determine general characteristics concerning the image of the political candidates. Basic reason for this is that, the criteria concerning the candidate?s image put forward differences in line with different locations, time, social order, political culture, ideology and current issues on the agenda. The purpose of this research is to determine the factors of the political candidate?s image effective on the voting behavior of the voters in İzmir and to reveal the perceptional differences between the image of the current mayor and the image of the mayor idealized by the voters. For this purpose, with this study, perceptions of the voters in İzmir with regards to the image of political candidate has been investigated and it has been tried to put forward the extent to which the effects of political candidate?s image have been determinative over the voting behavior. To this end, the political image of İzmir?s Mayor Mr. Aziz Kocaoğlu has been observed from the perspective of the voters, with reference to the local elections held in İzmir in 2009. In the research, the political image of the actual Mayor and the political image of the Mayor idealized by voters in İzmir have been evaluated on personal, ideological and thematic basis.