Süreç yönetimi ve süreç iyileştirme teknikleri, gıda işletmesinde bir uygulama
Process management and process improvement techniques, a food company application
- Tez No: 333410
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME ŞEHRİYAR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Artan rekabet koşulları ile sürekli gelişim ve iyileştirme her işletmede hatta hayatın her alanında bir ihtiyaç haline gelmiştir. Organizasyonların başarıya ulaşmaları ve sürekliliklerini sağlayabilmeleri için süreç yönetimi ve süreç iyileştirme teknikleri büyük faydalar sağlamaktadır.Süreç yönetimi; sürecin sağlıklı ve sürekli sürdürülebilir olmasına öncülük etmektedir. Sürece farklı bakış açılarıyla bakmak, alternatif çözümler yaratabilmek, takım çalışmalarını desteklemek ve en önemlisi de müşteri memnuniyeti arttırmak büyük önem kazanmaktadır. Değişen şartlara uyum sağlayabilme, sektörde kalıcı olma, ürün/hizmet kalitesini arttırma, müşteriyi anlayabilme ve isteklerine cevap verebilme gereklilikleri bu yönetim tarzı ile sağlanmış olur.Süreç iyileştirme; işlerin daha iyiye gitmesi, kritik durumlarla mücadele edebilmek ve krizlerle başa çıkabilmektir. Değer artışının, verimliliğin, kalitenin artırılması ile süreçte iyileştirme hedeflenir. Başarı düzeyinin arttırılması ve iyileştirmede sürekliliğin sağlanması ile farklı yaklaşım teknikleri uygulanarak süreçte iyileştirme hedefe ulaşmış olur.Bu çalışmada Süreç Yönetimi ve Süreç İyileştirme Teknikleri ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Elde edilen bilgiler yardımı ile bir gıda işletmesi süreç yönetimi ve süreç iyileştirmesi bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With increasing competition conditions, continuous development and continuous improvement started to become a vital requirement in every company, even in all of the fields of life. Process management and process improvement techniques provide lots of benefits to make organizations successful and continuous.Process management, leads the process to be healthy and sustainable. Look through the process with different perspectives, creating alternative solutions, supporting team works and the most important one; increasing customer satisfaction are coming into prominence. With this management style, the requirements of; adopting changing conditions, being permanent in sector, increasing the quality of product/service, understanding customers and meeting customer needs can be provided.Process improvement provides; making things better, cope with critical situations and managing crises. Process improvement targets, increasing value, productivity and quality. Process improvement can reach it?s goal by applying different approach techniques with increasing success rate and providing sustainability in improving.In this study, the techniques of process management and process improvement are been explained in detail. With the help of the information that was obtained, a food company was investigated in points of process management and process improvement.