İmam hatip ortaokulları 5. sınıflarda Arapça öğretiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
The problems in teaching Arabic in religious vocational secondary 5th classes and solution offers
  1. Tez No: 333445
  2. Yazar: SEVAL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş, iki bölüm, sonuç ve iki ekten oluşan ?İmam Hatip Ortaokulu 5. Sınıflarda Arapça Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri? başlıklı bu çalışma ülkemizde İmam Hatip ortaokullarında Arapça öğretiminde karşılaşılan sorunları belirleyip, gerekli görülen yerlerde önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, amacı ve alanı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, İmam Hatip Ortaokulu 5. Sınıflarda Arapça Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar; Türkçe ve Arapçanın yapılarından kaynaklanan sorunlar, kitaplardan kaynaklanan sorunlar, öğretim programından kaynaklanan sorunlar, öğretmenlerden kaynaklanan sorunlar, öğrencilerden kaynaklanan sorunlar olmak üzere beş alt başlık altında incelenmiştir. İkinci bölümde, öğretmen anketinden elde edilen veriler değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmış ve varılan sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir. Ek-1?de öğretmenlere uygulanan anket, Ek-2?de Milli Eğitim Bakanlığının 5. Sınıf Arapça dersi Öğretim programı verilmiştir
Özet (Çeviri)
This work which consists of introduction, two parts, result and two appendixes with the title“The Problems in Teaching Arabic in Religious Vocational Secondary 5th Classes and Solution Offers”determines the problems encountered in teaching of Arabic in our country's religious vocational secondary schools and aims to advise where necessary. In the introduction, we have focused on the importance and the purpose of the study. In the first part, the problems encountered in teaching Arabic in Religious Vocational Secondary 5th Classes, the problems caused by Turkish and Arabic grammar structure, the problems caused by books, the problems caused by curriculum, the problems caused by the teachers and students are analyzed in five sub-titles. In the second part, the teacher survey data obtained before were evaluated and recommendations are made. In the result, a general evaluation of the study was carried out and given information about the conclusions. In appendix 1 a survey applied on teachers and in appendix 2 Arabic lesson curriculum of Turkish Ministry of Education was given