Öğrenci bakış açısından İmam Hatip ortaokulunda Arapça öğrenimindeki başarısızlık nedenleri üzerine bir inceleme (Yenimahalle/Ankara örneği)
Causes of failure in secondary school Arabic education from students point of view - Yenimahalle/Ankara İmam Hatip secondary school case
  1. Tez No: 735699
  2. Yazar: KÜBRA ULUKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEHBİ DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, ülkemizde ortaokul düzeyinde Arapça öğretilen İmam- Hatip Ortaokullarının 5., 6., 7.ve 8. Sınıflarda Arapça öğreniminde karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve bu sorunlara çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmiştir. Tezin giriş bölümünde problem, çalışmanın amacı, alanı, sınırlılıkları ve varsayımları gibi başlıklar verilerek çalışma ile alakalı genel bilgi verilmiştir. Tezin birinci bölümünde İmam Hatip Ortaokulları öğrencilerinin Arapça öğrenimini etkileyen unsurlar“ Müfredat, ders materyalleri, ders kitapları, fiziksel ve teknolojik koşullar, veli- öğrenci- öğretmen işbirliği”gibi başlıklar ile açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde çalışmanın temelini oluşturan ve öğrencilere uygulanan anket ile ilgili bilgi verilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise her düzeyde öğrencilere uygulana anket soruları tek tek ele alınıp detaylıca tablo haline getirilmiş, öğrencilerin verdikleri cevaplar % ile ifade edilmiştir. Sonuç bölümünde de tablo sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Böylelikle Arapça öğrenimi ve öğretimini kolaylaştırmak adına izlenecek adımlarda katkı sunmak istenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, determining the problems encountered and offering suggestions for the solutions of these problems are aimed for secondary school Arabic education (5. 6. 7. 8. Classes) in Turkey. In section 1, the problem is defined and in addition to the problem, purpose and limits of the work, and some assumptions in order to get reasonable results are mentioned. In section 2, there are some informations about the questionnaire that is the basis of this work and conducted by students. In section 3, questions asked for the students and answers for these questions are analyzed and proportions are given in tables to get better understanding. In conclusion part, results are evaluated and contributed for the policy facilitatiıng Arabics educations in secandary school in Turkey.