6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim şirketlerde kuruluştan doğan sorumluluk
The organization of corporations for 6102 Numbered Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 333462
  2. Yazar: GÖZDE SERT ŞAHİNKUŞU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN CEM KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
?6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununa Göre Anonim Şirketlerde Kuruluştaki Sorumluluk? başlıklı tez çalışmamızda, öncelikle anonim şirketin kuruluşundan dolayı sorumlu olan kişilere değinildi. Sorumlu olan kişilerin sorumluluk halleri üzerinde durulmasından sonra ise sorumluluk sonucunda uygulanacak müeyyidelerden bahsedildi. Son olarak da dava hakkı, sorumluluğun sona ermesine ve şirketin zararına değinildi.Tez çalışmamız altı ana bölümden oluşturuldu. Birinci ana bölümde anonim şirketin kuruluşundan dolayı sorumluların kimler olduğu ele alındı. İkinci ana bölümde ise sorumluların sorumluluk halleri üzerinde duruldu. Bu başlık altında konumuz gereği hukuki sorumluluk üzerinde duruldu. Üçüncü ana bölümde, sorumluluğun müeyyideleri incelendi. Dördüncü ana bölümde, sorumlulara karşı dava hakkından, beşinci bölümde ise sorumluluğun sona ermesinden bahsedildi. Sorumluluğun sona ermesinde kusursuzluğun ispatı, sulh, ibra ve zamanaşımı konuları ele alındı. Son bölümde ise şirketin zararına yer verildi.Çalışmamızda 6102 sayılı TTK. incelenirken 6762 sayılı ETTK.'ya da yer verildi. 6102 sayılı TTK., 6762 sayılı ETTK.'nın eksikliklerini gidermek amacı ile çıkarılmış olmasına rağmen tüm sorunlara cevap verememiş, bu nedenle de eleştirilere maruz kalmıştır. Bu eleştirilere karşılık 6335 sayılı Kanunun getirdiği yenilikler ile 6102 sayılı TTK.'da çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Çalışmamızda bu değişikliklere de değinildi.
Özet (Çeviri)
?The Organızatıon Of Corporatıons For 6102 Numbered Turkish Commercial Code? titled study is primarily addressed to persons who are responsible for the establishment of the corporation. After the states of responsibility given to the people who will be responsible for, then sanctions to be applied as a result of liability mentioned. Finally, the right to sue, the termination of liability and the expense of the partnership have been mentioned.The thesis work consists of six main sections. At the first main section we discussed that who is responsible for the establishment of joint-stock partnership. At the second main section focuses on the states of responsibility for those responsible. Under this topic, legal responsibility were discussed. At the third main section, liability sanctions were discussed according to 6102 numbered TTK and capital market law. The fourth main section mentioned the right to sue responsible parties for, the fifth main section mentioned the end of Liability. Ending the proof of the perfection of liability, settlement, release and statute of limitations issue was handled. In the last section the expense of the partnership is given.In our study, while 6102 No. TTK. is studied we also mentioned the 6762 No TTK. The new TTK, although issued in order to eliminate the shortcomings of the 6762 No. TTK, could not answer all the problems. For this reason, has been criticized. In spite of this criticism some changes made on the 6102 numbered TTK with the 6335 numbered law. In our study we also consider this law.