Sermaye şirketlerinde kanuni temsilcilerin vergi sorumluluğu
Tax liability of legal representatives in corporations
- Tez No: 333461
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sermaye şirketlerinde kanuni temsilcilerin vergisel sorumluluğu isimli yüksek lisans tez çalısmamız kapsamında incelediğimiz esas konu, vergi idaresi tarafından sermaye şirketlerinden tamamen veya kısmen tahsil olunamamış vergisel nitelikteki alacakların, bu ortaklıkların kanuni temsilcilerinden hangi şartların varlığı halinde talep edilebileceğidir. Konu ile ilgili olan akademik nitelikteki eserler, meslek dergilerinde yayınlanan çalışmalar ve yargı kararları taranmış, bunlardan faydalanılmıştır. Ulaşılan sonuç sermaye şirketleri kanuni temsilcilerinin, bu şirketlerden kısmen ya da tamamen tahsil olunamamış vergisel alacaklar karşısında, ödevlerini kusurlu olarak yerine getirmemeleri şartına baglı olarak Vergi Usul Kanununun 10. maddesi hükmünce sorumlu olduklarıdır. Vergi Usul Kanununun yanı sıra 6183 Sayılı Kanunun mükerrer 35. maddesi de istisnai hallerde kusurlu kanuni temsilcilere sermaye şirketlerden kısmen ya da tamamen tahsil olunamamış vergisel nitelikteki alacaklar için sorumluluk yüklemektedir.
Özet (Çeviri)
The basic theme that we discuss in the content of our doctoral dissertation titled ?The tax liabilities of the legal representatives in joint stock and limited companies? is the circumstances under which the tax and tax-related receivables which could not be collected in part or in total from joint stock and/or limited companies can be claimed from the legal representatives of those companies. Academical works, articles published in professional magazines and juridical verdicts related with the subject have been scanned and used. The conclusion drawn at the end is that, according to the rule of the tax procedure law, article nr. 10, depending on the condition that they, being at fault, have not fulfilled their obligations, the legal representatives of joint stock and limited companies are accountable for the tax receivables which could not be collected form those companies. In exceptional situations, the reiterated 35th item of the law nr. 6183, too, as well as the tax procedure law, imposes responsibility on the faulty legal representatives for the claims arising from the tax related receivables which could not be collected in part or in total from the joint stock and limited companies.