Türk fizyolojik normları
  1. Tez No: 33348
  2. Yazar: A. ŞULE TAMER (AKÇIĞ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRÜNNİSA ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
- 68 - ÖZET Klinikte çok kullanılan kan testleri, kan basıncı ve so lunum kapasitelerinde Türk Fizyolojik normlarını bulmayı amaçlıyan bu çalışma İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana- bilim Dalında 16-25 yaş grubu 199 kız, 351 erkek, sağlıklı 550 kişi üzerinde yapıldı. 14 saat açlıktan sonra biyokimyasal parametreler için 15 mi kuru kan, hematolojik parametreler için 5 mi EDTA'lı kan alındı. Aynı kişilerde Vica test-4 cihazı ile solunum parametreleri ölçüldü, sistolik ve diyastolik kan basınçları saptandı. Ayrıca; yaş, cinsiyet, beden ölçüleri, mevcut şi kâyetleri ve hastalık geçirip geçirmedikleri bir anket for mu ile tespit edildi. 6 3 Araştırmamızda ortalama eritrosit sayısı 5,211x10 / mnr; Hb değeri % 14,09 gr; Hct % 45,47 ; MCV 87,79 /** ; MCH 28,37 pg ; MCHC değeri ise 32,35 gr/dL olarak saptandı. Lökosit sayısı ortalama 6150 /mnr, lökosit formülü orta lama % 57 nötrofil, 33 lenfosit, 5 monosit, 2,8 eosinofil ve 0,6 basofil olarak tespit edildi. Trombosit sayısı orta lama 237 939 / mm3, MPY değeri 10,2 j? idi. Kan biyokimyasında glukoz 79,8 gr/100 mi; BUH 13,9 mg/lOOml kreatinin 0,8 mg/100 mi; ürik asid 5,0 mg/100 mi; sodyum 141,3 m mol/1; potasyum 4,5 m mol/1; klorür 102,1 m mol/1; kalsiyum 10,4 mg/100 mi; fosfor 3,9 mg/100 mi; kolesterol 172 mg/100 mi; trigliserid 93,3 mg/100 mi; HDL-Kolesterol 49,6 mg/100 mi; LDL-Kole sterol 106,8 mg/100 mi; VLDL-Koles- terol 17,9 mg/100 ml; total protein 7,5 gr/100 ml; albumin 4,8 gr/100 mi; demir 104,7 /*g/100 mi; TIBC ise 360,8 ^g/100ml bulundu.- Solunum parametreleri ile ilgili ortalama değerlerimiz ise ı FEVC 4164 ml FEV0, 5 2483 ml; FEV1 3545 mlj FEV3 4123 mi; VC 3924 mi; FEV-j/FVC oranı % 94,8; MW ise 105,3 lt/dk idi. Sistolik kan basıncı ortalama 114,6 mm Hg, diyastolik basınç ise 75,6 mm Hg olarak bulundu. Her parametrenin genel ortalaması, kadın ve erkek için ortalama değerleri, fizyolojik aralıkları, regresyon formüllerine uygunluğu, literatür bilgisi ve Dünya Sağlık Örgütü standartları ile karşılaştırılarak tartışıldı. 16-25 yaş grubu için tespit edilen değerlerin fizyolojik norm olarak kullanılabileceği, ancak öteki yaş grupları için de aynı parametrelerin saptanmasından sonra bir genelleme yapılabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on 550 healty subjects (351 males and 199 females) aged between 16 and 25 in Physiology Department of Istanbul Medical Faculty with the aim of establish the Turkish Physiological Norms about the blood tests, blood pressure and respiratory capacities tests which used frequently in clinics. After the 14 fasted hours, 15 ml blood for biochemical parameters and 5 ml blood with EDTA for haematological parameters were taken. In the same subjects respiratory parameters were recorded via Vica test-4 system, and systolic and diastolic blood pressures were measured. In addition ; their ages, sex, antropometric values, and anamnesis were reported in a form. 6 *3 In our study, erythrocyte were found to be 5211x10 /mnr; Hb value 14,09 g % \ Hct 45,47 % ; MCV 87,79 r3 ; MCH 28,37 pgjand MCHC 32,35 g/dl. Leucocyte value was found to be 6150/mnr. Differantial Leucocyte Count was evaluated as follows; 57% neutrophyl,33% lymphocyte, 5% monocyte, 2,8% eosinophyl and 0,6% basophyl, Trombocyte was 237 939 / mm3 and MPY was 10,2 r3. Biochemical blood values were as follows ; Glucose 79,8 g/100 ml, BUN 13,9 mg/100 ml, creatinine 0,8 mg/100 ml, uric acid 5,0 mg/100 ml, sodium 141,3 mmol/1, potassium 4,5 mmol/1, chlorine 102,1 mmol/1, calcium 10,4 mg/100 ml, phosforus 3,9 nig / 100 ml, cholesterol 172 mg / 100 ml, triglisserid 93,3 mg/100 ml, HEL-chole sterol 49,6 mg/100 ml, LDL-cholesterol 106,8 mg/100 ml, VLDL-cholesterol 17,9 mg/100 ml, total protein 7,5 g/100 ml, albumin 4,8 «g/100 ml, iron 104,7 /-g/100 ml and TIBC 360,8 /