Elit Türk erkek eskrimcilerinin fizyolojik profili
The physiological profiles of the Turkish elite man fencer
- Tez No: 111429
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN İŞLEGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 765
Özet
ÖZET Araştırma Elit Türk Erkek Eskrimcilerinin Fizyolojik Profilini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Fİ2yolojik profilin belirlenmesi, Eskrimcilerin standart normlarım ortaya koyacağı gibi performansı geliştirici antrenmanlarda da temel oluşturacaktır. Böylece spesifik ve kondisyonel antrenmanların planlanması daha kolay olacaktır. Araştırma yaşlan 19 ile 31 (yaş:23.0± 4.3) arasında değişen 20 Elit Türk Erkek Eskrimci üzerinde yapıldı. (Boy: 175. 0± 0,7 cm, Vücut Ağırlığı: 67,8± 5,6 kg) Eskrimcilerin. hepsi Türkiye çapında derece yapmış, Ulusal Takımlarımızda yarışmış sporculardan oluştu. 4-16 (Antrenman Yılı: 10,7 ±4,5) yıldan beri antrenman yapan ve haftalık antrenman sayıları 2-4 (Haftalık Antrenman Sayısı: 3-4 ±0,9) olan eskrimcilerin çeşitli Fizyolojik parametreleri ölçüldü. Araştırmaya alınan Eskrimcilerin; Bazı Akciğer Solunum Fonksiyonları (Vital Kapasite: 4460 ± 460 cc, Zamanlı Vital Kapasite: 3877 ± 630 cc, Max, Solunum dakika Volümü: 141.2±17.3 İt), Max V02 (4.6 ±0.36 lt/dk), 68.8± 9.38) cc/dk/kg), 02 Borcu (7035 ±1395 cc/10 dk) ve PWC 170 (276,1±5.95 watt/dk, 4,46 ±0.72 watt/kg/dk) ölçüldü. Sonuç Olarak; Elit Türk Erkek Eskrimcilerinin; Boy yönünden literatürdeki elit eskrimcilere göre aralarında bir farklılık olmadığı, Vücut ağırlığı yönünden bizim sporcularımızın daha düşük kilolu olduğu, Total MaxV02 değeri bakımından ise gerek ortalama total değerleri, gerekse kilo başına düşen Max VO2 değerleri bakımından literatürdeki değerlerden daha iyi olduğu görüldü. O2 borcu değeri (7035 ±1395 cc/10 dk) olarak bulunmuştur. Anaerobik kapasitenin literatürdeki bilgilere göre normalden düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bizim ölçümünü yaptığımız bazı değerler açısından literatürde elit Eskrimcilerle ilgili yeterli veriye rastlayamadığımız için karşılaştırma yapamadık. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been mada with the purpose of determining the physiological profiles of the Turkish elite man fencers. Determination of the phsiological profiles will not only bring to surface the sstandard norms of the fencers, but it will also serve as a basis in the exercises conducive to improving performances. Thus, it will be easier to schedule secific and conditional ewercises. The research has been conducted about 20 elite Turkish men fencers at ages ranging between 19 and 31. All of the fencers consisted of sportsmen who have taken places throughout Turkey, and competed on our national teams. Various physiological parameters of the fencers who had been exercising since the year 16 ( 10.7 S.D. ± 4,5 ) and whose weekly exercises were 2-4 (3.4, S.D. ±0.9). REULT It's observed that, There is no difference in height between the Turkish elite man fencers and the fencers of the other countries, and their average height is 175 ± 0.7 CMS. In terms of body weight, they weigh less than the fencers of other countries. 67.8±5.6 In terms of total Max V02 value, they are better than normal values in literature, both in terms of avarage values and in terms of Max V02 values per kilogram. They are 276.10 ± 5-95 watt/min. As PWC 170 average value and 4.46± 0.72x kg/min.per kilogram. In the ewamination of the relations between PWC 170 and the other variables, it has been noticed that there is a postive correlation. (r=0.730;p