Astmalı ve hipertansiyonlu hastalarda teofilin ve nifedipinin birlikte kullanılmaları durumunda nifedipinin teofilinin kan düzeyi ve klinik etkinliği üzerine etkileri
- Tez No: 33353
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
44 - ÖZET Teofilin serum düzeyinin pek çok faktörden etkilenme sinin yanısıra, güvenlik sınırının dar olması, hipertansiyonlu ve astmalı hastalarda nifedipinin antihipertansif olarak yaygın biçimde kullanılmaya başlanması gözönüne alınarak bu çalışmada teofilin tedavisindeki astmalı hastalarda nifedipinin serum teofilin düzeyine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Deney bu amaçla seçilen astmalı ve hipertansiyonlu 13 kadın denekte yürütülmüştür. Bu hastalarda onbeş gün süre ile 200 mg x 2/gün uzun etki süreli teofilin preparatmm kullanımı kararlı serum düzeyinde etkin bir çukur yoğunluk sağlamaktadır. Bu düzeyin akciğer fonksiyon testleri ile de klinik etkinliği irdelenmektedir. Teofilinin 15 gün süre ile kullanımının ardından 10 mg x2. /gün nifedipin tedaviye eklenmiş, iki droğun birlikte kullanımından 15 ve 45 gün sonra serum teofilin düzeyi, akciğer fonksiyon testleri ve kan basıncı ölçümleri yapılmış tır. İki droğun birlikte kullanımının 15. gününde serum teofilin düzeyinde bir değişme görülmezken 45. günde serum- 45 teofilin düzeyinin anlamlı biçimde düştüğü gözlenmiştir. Ancak her iki zaman diliminde de gerek teofiline gerek ise nifedipine karşı klinik yanıtlarda herhangi bir azalma saptanmamıştır. Teofilinin düşük çukur yoğunluğa rağmen etkinliğini sürdürmesi, nifedipinin bronkodilatörlerin etkisini uzatıcı özelliğine bağlı olduğu düşünülmüştür. Sonuç olarak klinik uygulamada teofilin tedavisindeki astımlı hastalarda antihipertansif olarak nifedipin önerildiğinde teofilinin serum düzeyinin en az ikişer haftalık aralarla izlenmesinin yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 46 - SUMMARY The effect of nifedipine on serum theophylline levels in female hypertensive patients having asthma on theophylline therapy has been investigated in this study. Among the reasons we performed this work were: Theophylline was a drug with low therapeutic index and its serum level was susceptible to changes in many factors and nifedipine has been widely used as an antihypertensive agent in patients with asthma. The experiment has been performed in 13 female hypertensive patients with asthma. Administration of a slow release theophylline preparation in a dose of 200 mg bidaily for 15 days was adequate to obtain a steady state trough concentration in these patients. The clinical effectiveness of this concentration was evident in pulmonary function tests as well. After this period 10 ®g bidaily nifedipine was added to therapy and serum theophylline levels, pulmonary function tests and blood pressure measurements have been performed following 15 and 45 days of simultaneous use of theophylline and nifedipine. No change has been observed in serum theophylline level after 15 days of simultaneous use, however after 45 days serum theophylline level was significantly altered. There were no changes in clinical responsiveness of either of these drugs. The effectiveness of low theophylline level has been thought- 47 - to be due to the lenghtening effect of nifedipine of broncho dilators. As a result, when nifedipine is suggested to patients with asthma that have been using theophylline as well, the serum level of theophylline should be followed at least every 15 days.