Farklı soylardaki sıçan ve farelerde multipl subdiabetojenik streptozotocin uygulamalarının etkileri
  1. Tez No: 33354
  2. Yazar: MAKBULE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
- 31 - ÖZET Bu çalışmada Balb/c, House mouse farelere ve Brattle boro, Wistar albino, Rattus Rattus rutenus sıçanlara 5 gün süreyle her gün aynı saatte 40 mg/kg STZ, 0.2 mi sitrat tamponu içinde intraperitonal yolla verildi. Kontrol grup larına aynı sürelerde eşit miktarda sitrat tamponu aynı şekilde verildi. STZ verilmeden ve STZ verildikten sonraki 6, 11, 21.günlerde hayvanların kan şekeri düzeyi ölçüldü. Hem fare, hem de sıçan soylarının hepsinde kalıcı hiperglisemi bulundu. Hayvanların ağırlıkları peryodik olarak kaydedildi. Sıçanlarda kilo kaybı farelere oranla daha fazla oldu. Hayvanların 21.günündeki pankreaslarında insülitis derecelendirildi. Farelerde sıçanlara göre daha fazla insülitis görüldü. Fare ve sıçan soylarında 6,1 1,21.günlerde kan GSH düzeyinde, kontrollerine göre anlamlı bir fark görülme di. Ayrıca 21. günde sıçanların karaciğer GSH düzeyinde, kontrollerine göre önemli azalma görülürken, fare soyların da karaciğer GSH düzeyinde kontrollerine göre bir fark bulunmadı. Bütün gruplardaki kan glikoz düzeyi, kilo kaybı ve insülitisi birlikte değerlendirirsek, STZ sıçanlarda toksik bir etki yaparken farelerde otoimmüniteyi ortaya çıkaracak kadar hasar yapmıştır, diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
- 32 - SUMMARY In this study, the effects of multiple subdiabetogenic dose streptozotocin injection on the various parameters in the different strains of rats and mice were investigated. For this purpose mouse (Balble, House mouse) and rat (Brattle boro, Wis tar albino and Rattus Rattus rutenus) strains were injected streptozotocin in 0.2 ml citrate butter at a dose of 40 mg/kg intraperitoneally for 5 consecutive days. The control groups were injected equal volumes of the citrate buffer at the same time. Blood glucose levels of the animals were measured before and after STZ injection at the 6th, 11th and 21st days. Persistent hyperglycemia was observed in all mouse and rat strains. The weights of animals were recorded periodically. The weight loss in rats was observed to be greater than in mice. The insulitis was scored on the 21st day in these ani mals. The degree of insulitis observed in mice was greater than the rat strains. The blood glutathione levels were not significantly different from control values of these strains at 6th, 11th, and 21st days. Furthermore, on the 21st day of the experiment glutathione levels of rats decreased sig nificantly when compared to their controls whereas there was no difference in the liver glutathione levels of mouse strains when compared to their controls. When the blood glucose level, weight loss and insuli tis are evaluated together, it can be said that streptozo tocin a toxic effect on rats but causes a damage which triggers the appearance of the autoimmunity in mice.