Türkiye eğitim sisteminde bir alternatif hizmetiçi eğitim modeli olarak ÖRAV-öğretmenin sınırı yok projesi
ÖRAV-no limit to teaching/teachers as an alternative professional development model in Turkish education system
- Tez No: 333603
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de öğretmenlik mesleğinde hizmet içi eğitimin tarihi, mevcut durumu sorunları ve geleceği tartışılmıştır. 2008 yılından beri Türkiye'nin birçok ilinde ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimine katkı sunan Öğretmen Akademisi Vakfı mevcut hizmetiçi eğitim uygulamalarına ve modellerine alternatif olabilecek şekilde tasarlanmıştır. Tezin amacı Öğretmen Akademisi ve Öğretmenin Sınırı Yok Projesi'ni bu bağlamda ele almaktır.Tezin ilk bölümünde bu çalışmanın amaçları, sınırlılıkları ve varsayımları yer almaktadır. İkinci bölümde hizmetiçi eğitim ve Türkiye'deki hizmetiçi eğitimin tarihçesi kavramsal bir tartışma ile irdelenmektedir. Öğretmen Akademisi Vakfı'nın ve Öğretmenin Sınırı Yok Projesi'nin nasıl oluştuğu, vizyonu, hedefleri ve hizmetiçi eğitime yaklaşımı ise üçüncü bölümde ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Öğretmenin Sınırı Yok projesinin ölçme değerlendirme çalışmaları kapsamında oluşturulan eğitimin etki analizi ise dördüncü ve beşinci bölümlerde tartışılmıştır. Son bölümde ise sonuç, tartışma ve yorumlara yer verilmiştir.Ölçme değerlendirme çalışmaları ön test-son test deseni ile yapılan bu araştırma deseniyle tasarlanmıştır. Araştırmada yarı deneysel işlem kullanılmıştır.Projenin etki analizinde şu sorulara cevap aranmıştır:?Öğretmenlerin hizmet içi eğitimlere katılma durumları nasıldır?? Öğretmenin Sınırı Yok eğitimi sonrasında öğretmenlerin,? mesleki tatminlerinde bir farklılaşma,? mesleki kendine güvende bir farklılaşma,?mesleki saygı düzeylerinde bir farklılaşma,?olumlu sınıf ortamı oluşturmaya yönelik iletişim becerileri düzeylerinde bir farklılaşma,?olumlu sınıf ortamı oluşturmaya yönelik sınıf yönetimi düzeylerinde bir farklılaşma,? olumlu sınıf ortamı oluşturmaya yönelik ölçme değerlendirme düzeylerinde bir farklılaşma gerçekleşmiş midir?
Özet (Çeviri)
In this study, the history of the on-the-job training in teaching profession in Turkey, its existing situation, problems and future have been discussed. Making a contribution to the personal and occupational development of the teachers working in primary schools in many cities of Turkey since 2008, Teacher Academy Foundation has been designed in a manner which could be an alternative to the existing on-the-job training applications and models. The goal of the thesis is to handle the Project named Teacher Has No Limit and Teacher Academy in this context.In the first part of the thesis, the objectives, limits and assumptions pertaining to this study are presented. In the second part, on-the-job training and the history of the on-the-job training in Turkey are considered at length with a conceptual discussion. The third part details in depth, how the Teacher Academy Foundation and Teacher Has No Limit Project was created, its vision, targets and approach to the on-the-job training. the impact analysis of the training which has been created under the scope of measuring, evaluating efforts of the Teacher Has No Limit Project studies have been discussed in fourth and fifth parts. In the final part, consequence, discussion and comments take place.Measuring, evaluating efforts have been designed with the pattern of this research made with the initial test-final test pattern. In the research, semi-experimental process has been used.The impact analysis of the project has looked for answers for the following questions:?What is the participation condition of the Teachers to the on-the-job trainings??After Teacher Has No Limit training, was there:?A differentiation in their professional satisfaction ,?A differentiation in occupational self confidence ,?A differentiation in their professional respect levels ,?A differentiation in their levels of communication skills towards forming a positive class environment ,?A differentiation in their levels of class management towards forming a positive class environment ,?A differentiation in their levels of measuring and evaluating towards forming a positive class environment for the teachers?