Kurtuluş Yolu Mecmuasında muallimler birliğinin eğitim yazılarının içerik analizi
The content analyses of education writings of teachers union in the magazine of Kurtuluş Yolu
- Tez No: 333605
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Cumhuriyetin ilk yıllarında Çorum ili İskilip kazasında 1926-1928 yılları arasında Osmanlıca olarak yayımlanan Kurtuluş Yolu Mecmuası'nda yer alan yazılardan hareketle, İskilip'te ki eğitim durumunu, eğitimi geliştirmek için yapılan çalışmaları, bilinçli toplum oluşturma çabalarını incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın o dönemi daha iyi anlamaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir.Araştırma Sonuçları Şunlardır:1. Kurtuluş Yolu Mecmuası'nın amacı, halkı eğiterek toplumun gelişimini sağlamaktır.2. Mecmua, Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki havayı olduğu gibi yansıttığı, İnkılaplar yapılırken, halkın ve aydınların duyduğu heyecanı, yapılan özverili çalışmaları mecmuada görülmektedir.3. Kurtuluş Yolu Mecmuasında eğitime önemli bir yer verilmiştir. Cumhuriyet sonrası eğitimdeki gelişmeler, İskilip'e yansıtılmaya çalışılmıştır.4. Cumhuriyet'in ilk yıllarında öğretmenlerin toplumu eğitmek ve yeniliklere öncülük etmek gibi görevleri vardır. Kurtuluş Yolu Mecmuası'nı yayımlayan öğretmenler mecmuada, kadın eğitimi, tarım, hayvancılık ve sağlık ile ilgili yazılar da yazmışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to make a survey on educational status, and the studies done to improve education and to build conscious community-building efforts in İskilip; based on the writings from the magazine called ?The Independence Road? which was published in Ottoman langugage in the early years of Turkish Republic between the years of 1926-1928 in the disrtict of İskilip, Çorum. This study is considered to contribute to a better understanding of that period.1. The main aim of this magazine ? The Independence Road ? was to ensure the development of society through education.2. It was obviously the same in the magazine that the atmosphere in the early years of the republic was like a pure reflection, the excitement of the intellectuals during the revolutions and the dedicated efforts of the people.3. The role of education was strongly stressed in this magazine. The educational reforms were tried to be reflected and implemented on İskilip and nearby after the Republic .4. In the early years of the republic the teachers were responsible for the education of the public and to stand as leading role in of the reforms in the society. The teachers who were working as publishers in this magazine also wrote articles on women education, agriculture, stock-breeding and health .