Suicide as a way of redemption, salvation, and reunion in Shakespeare's selected tragedies: Othello, Macbeth, and Romeo and Juliet
Shakespeare'in seçili trajedilerinde kefaret, kurtuluş ve kavuşma yolu olarak intihar: Othello, Macbeth, ve Romeo ve Julıet
- Tez No: 955155
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Shakespeare'in Othello, Macbeth ve Romeo ve Juliet eserlerinde yaşamına kendi isteğiyle son veren ana karakterlerin bu eylemini; deneyimledikleri suçluluk, vicdan azabı ve aşk gibi duygular karşısında verdikleri karar bağlamında kefaret, kurtuluş ve kavuşma yolu olarak değerlendirmektedir. Çalışmada intihar, trajik karakterlerin yaşadıkları psikolojik bir çöküş ya da çaresizlik olarak değil, bir nevi Orta Çağ din baskısının ortadan kalktığı ve bireyin kendine dönüş süreci olan Rönesans Dönemi'nde bireyin özneleşme yolculuğuna bir araç olarak değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bu çalışma, Shakespeare'in bu üç eserinde intihar eyleminin Aristotelesçi bakış açısıyla katartik bir olgu olmasının yanı sıra, bireylerin kendi etik değer sistemlerine göre anlamlı kıldığı ve onların duygu ve deneyimlerine hizmet eden bir araç hâline gelir. Tez, kuramsal zeminde Émile Durkheim'ın sosyolojik intihar tipolojisinden, Edwin Schneidman'ın“psychache”(ruhsal acı) konseptinden ve Albert Camus'nün varoluşçu felsefesinde intiharın tanımından yararlanmaktadır. Bu çerçevede, Othello'nun intiharı işlediği cinayet için bir kefaret yolu; Lady Macbeth'in intiharı yaşadığı vicdan azabından bir kurtuluş yolu; Romeo ve Juliet'in intiharları ise toplumsal ve feodal düzene yenik düşmüş iki gencin öteki dünyada kavuşma yolu olarak yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the central characters' act of voluntarily ending their lives in Shakespeare's Othello, Macbeth, and Romeo and Juliet as a way of redemption, salvation, and reunion in the context of the decision they make in the face of emotions such as guilt, remorse, and love. In this study, suicide is evaluated not as a psychological collapse or despair experienced by tragic characters, but as a means of the individual's journey of subjectivation in the Renaissance Period, which is a process of self-return in which the medieval religious oppression was removed. Therefore, this study argues that the act of suicide in these three works of Shakespeare is not only a cathartic phenomenon from an Aristotelian point of view, but it also becomes a tool that individuals make meaningful according to their own ethical value systems and serves their emotions and experiences. The thesis utilizes Émile Durkheim's sociological typology of suicide, Edwin Schneidman's concept of“psychache”and Albert Camus' definition of suicide in his existentialist philosophy. In this framework, Othello's suicide is interpreted as a way of redemption for the murder he committed, Lady Macbeth's suicide as a way of salvation from the remorse of conscience, and Romeo and Juliet's suicides as a way reunion of two young people who succumbed to the social and feudal order in the other world.