Mobil yayıncılıkta etkileşim tasarımının etkileri:Çevrim içi gazetelerin web sayfalarının mobil cihazlara uyumu üzerine araştırma
The effects of interaction design in mobile publishing:Research on newspaper web pages compability to mobile devices
- Tez No: 333608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SÜTÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
21. yüzyılda teknoloji günden güne gelişmektedir Özellikle bilgi iletşim teknoloileriyle insanlar duygularını ve bilgilerini paylaşmaktadır. Bu nedenle ICT insanlar için çok önemlidir. Bilgi iletişim teknolojilerinin özellikle de mobil cihazların (akıllı telefonlar, tabletler gibi) en temel özelliği, tüm bilgilerin hızlı bir şekilde ve farklı kaynaklardan öğrenilebilmesidir. 3G teknolojisi sayesinde online gazeteler artık mobil cihazlar'dan okuyuculara ulaşmıştır. Bununla birlikte mobil cihazların birbirinden farklı ekran büyüklükleri,cihazların farklı işlem kapasiteleri, internet bağlantı hızları, bilgi gösterim biçimleri, arayüz tasarımları haberin okuyucu tarafından algılanma biçimini etkilemektedir.Tez çalışmasında gazetelerin web sayfalarının mobil cihazlara uyumu etkileşim tasarımı çerçevesinde incelenmiştir.Buna göre New Communication Environment and Transformation of communication, Interaction Design in Mobile Publishing detaylı olarak araştırılmıştır.Çalışmanın araştırma bölümünde ise, bu konuda yapılan araştırmalar gözden geçirilmiştir. Ayrıca Hürriyet, Milliyet ve Sabah gazetelerin mobil iletişim uzmanlarıyla görüşmeler yapılmıştır. Bu konuyla ilgili hazırlanan anket internet üzerinden yayınlanmıştır. Son olarak kullanıcılarının mobil cihazlarla birebir deneyimlerini gözlemlemek amacıyla bir grup katılımcıya experimental design uygulanmıştır.Sonuç olarak, Mobil Arayüz tasarımnda uygulanması gereken standardizasyonlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 21. century information technology is developing day by day. Especially information communication technology are used for sharing feelings and informations by people.Therefore information communication technologies (ICT) are so important for humanity. The major qualification of information communication technologies, especially of mobile ones, is making life easier that all information can be rapidly obtained through different sources. Thanks to the 3G technology, online newspapers have reached readers by mobile devices. In addition, divergent screen sizes, operating capacities, Internet connection speeds, information display styles and interface designs of mobile devices influence the way news is perceived by readers.This dissertation has examined the compatibility of the web pages of newspapers with mobile devices in terms of interaction design. To this end, new communication environments, transformation of communication and interaction design in mobile publishing have been analyzed. In the research section of the study, the experiments made about this issue have been reviewed. Also, mobile communication experts from Hürriyet, Milliyet and Sabah have been interviewed. A survey designed about this issue was published on the Internet. Last of all, in order to observe users? individual experiences with mobile devices, the method of experimental design was implemented with a group of participants. Consequently, the standardization that should be applied to mobile interface design has been specified.