Turkish-British relations in world war II: Strategies and priorities (1939-1945)
İkinci Dünya Savaşı'nda Türk-İngiliz ilişkileri: Stratejiler ve öncelikler (1939-1945)
- Tez No: 333607
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
1939-1945 yılları, dünyanın kaçınılmaz şekilde Müttefik ve Mihver olarak bir ayrışmaya uğradığı olağanüstü yıkıcı bir deneyim olan İkinci Dünya Savaşı'na işaret eder. Yükselişe geçen Alman ve İtalyan Faşizmine karşı, Büyük Britanya ve ABD batılı demokrasileri Komünist Sovyetler Birliği ile ittifak kurmuşlardır.Ancak, Türkiye, Birinci Dünya Savaşı'nın travmasını yaşamış, çökmüş bir Osmanlı İmparatorluğu'nun yükünü sırtlamış ve uluslararası güçlerin toprağını işgal etmelerine karşı bir kurtuluş savaşı vermiştir. Aynı zamanda, prensipleri Batı demokrasileriyle aynı çizgide olan Cumhuriyetçi bir ulus devlet kurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, İkinci Dünya Savaşı tehdidi ile karşı karşıya kaldığında, yorgun, askeri ve ekonomik kaynakları yetersiz ve kesinlikle ulusal toprak bütünlüğü tehdit edilmedikçe bir sıcak savaşa girmeme kararlılığındadır. Türk siyasetinin temelinde, ulusal toprak bütünlüğünü koruyarak yaşamını sürdürme kararlılığı vardır.ABD uzakta, tecrit edilmiş ve her türlü tahripten korunmuş konumdadır. Muazzam bir ekonomik ve askeri vurucu güce sahiptir. Sovyetler Birliği, doğudan ve batıdan, Almanya ve İtalya ise batıdan ve güneyden Türkiye'ye karşı bir tehdit potansiyeli oluşturmaktadırlar. Bu nedenle, Türkiye ve Britanya arasında oluşan belirsizlik ortamı, II. Dünya Savaşı boyunca üç aşamada değişkenlik gösteren bir çizgiye işaret eder.Türk Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, Batı Demokrasisini rol model alan Türkiye, 1939-1941 yılları boyunca Britanya ile yakın bir ittifak ilişkisine girmişken, 1941 ve 1942 yıllarında, önce Nazi Almanyası ile saldırmazlık antlaşması yapmış ve Alman destekli Sovyet karşıtı milliyetçilik hareketlerinin canlanmasıyla Faşist Almanya'ya giderek yaklaşmıştır. İngilizler, bu dönemde uzun müzakereler yaratma prensiplerine dayalı güncelleştirilmiş bir `yatıştırma' siyaseti gütmüşlerdir. 1943-1945 yıllarını oluşturan üçüncü dönemde ise, Türkiye, İngiltere ve Müttefiklerin artan başarılarıyla birlikte İngiltere'ye tekrar yakınlaşmıştır. Türkiye, 1945 yılında, savaş sona ererken İngiltere'nin ısrarcı tutumu ile savaş sonrası görüşmelerden soyutlanmamak için Almanya'ya savaş ilan etmiştir.
Özet (Çeviri)
The years between 1939 and 1945 are the witness to the Second World War that was an extremely destructive experience where the world countries were subject to disintegration as the Allied and the Axis Powers. Against the rising German and Italian Fascism, the Western democracies of the Great Britain and the USA sealed an alliance with the communist Soviet Union.On the other hand, Turkey had experienced the trauma of the First World War, took on the burden of the Ottoman Empire already collapsed and made the Independence War against the invasion of the homeland by international forces. At one and the same time a Republican nation state was founded on the principles that are in line with those of the Western democracies. The Republic of Turkey was tired, not holding adequate military and economic resources and definitely decisive in not to become a party of the war, unless the territorial integrity is under threat, as she encountered the threat by the Second World War. The Turkish politics was based on the decisiveness to survive by maintaining the national territorial integrity.The USA is far from other countries and is isolated and protected against all kinds of devastation. She has enormous economic and military striking power. The Soviet Union posed a threat on Turkey from eastern and western side while Germany and Italy did so from the western and southern side. Therefore, the atmosphere of uncertainty that prevailed between Turkey and Britain betokened a course that exhibited instability in three phases in the course of the Second World War.While accepting the Western Democracy as her role model after the Turkish War of Independence, Turkey had established a close alliance relationship with Britain during the period between 1939 and 1941, then in 1941 and 1942 she first concluded non-aggression pact with the Third Reich (Nazi Germany) and got gradually closer to the fascist Germany induced by vitalization of Germany-supported nationalist and anti-Soviet movements. During that period the English politicians adopted an updated `appeasement? policy based on the principles to raise long-lasting negotiations. In third phase, comprising the period between 1943 and 1945, Turkey re-approached England in line with increasing achievements by England and the Allied Forces. At the end of War in 1945, Turkey declared war against Germany, following the insistent attitude maintained by England, in order not to be excluded from the post-war negotiations.