Halk kültüründe ötedünya algısı
Perception of the world beyond in the folk culture
- Tez No: 333726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NACİ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada halk kültüründe ötedünya algısı üzerinde durulmuş ve bunun çeşitli kültürlerdeki yansımalarına değinilmiştir. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde ilkel toplumların inanışlarına yer verilmiş ve bu inanışlara göre gelişen ötedünya algıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde çoktanrıcılık üzerinden oluşan ötedünya algısına yer verilmiş ve mitolojideki yansımaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde evrensel dinler olarak bilinen Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet?te var olan ötedünya algısı anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise Türklerin İslamiyet?i kabul etmesinden öncesinde ve sonrasında ötedünya algısı üzerinde durulmuştur.Çalışma boyunca edebi ürünlerin yanında sosyoloji, antropoloji ve dinler tarihine ait kaynaklardan da faydalanılmıştır. Ötedünya algısının şekillenmesinde etkili olan kültürel ve coğrafi etkiler üzerinde durulmuştur. Bu etkiler üzerinden karşılaştırmalar yapılmıştır.Böylece pek çok kültür incelenmiş ve son olarak da Türk kültüründe ötedünya ile ilgili eski inanışların bugünün İslamiyet etkisindeki Anadolu kültürüne yansımaları anlatılmıştır. TÜRKÇE ANAHTAR KELİMELER: 1.Halk Kültürü 2.Halk Bilimi 3.Ötedünya 4.Din
Özet (Çeviri)
In this paper the perception of the world beyond in the folk culture has been focused on and its reflections on the various cultures have been mentioned.The first part of the paper, composed of four parts, includes the beliefs of four pirimitive societies and their perspectives of the world beyond coming out related to these beliefs. The second part is on both the perspective of the world beyond which was occured through the belief in may gods and also itd reflections on mythology. İn the third part the perspectives of world beyond existing in Judaism, Christianty, İslam which are know as universal religions, have been presented. As for the fourth part, the perspectives of the world beyond which the Turkish had before and after they accepted the İslam have been focused.During the study period, the sources on sociology, antropology and religion history as well as the literature ones have been used, too. In addition, cultural and geographical effects which have played a significant role on determining the perspective of the world beyond have been mentioned. Morever, comparisions using these effects have been made.In this way, lots of culture have been handled and as a result, reflections of the old beliefs related to the world beyond in Turkish culture on the Anatolia one that has had the effects of İslam have been studied. İNGİLİZCE ANAHTAR KELİMELER: 1.Folk Culture 2.Folk Literatüre 3.World Beyond 4.ReIigion