Anlam bilimi açısından Kazak Türkçesinde duyu fiilleri
In terms of semantics sense verbs in Kazakh turkish
  1. Tez No: 333729
  2. Yazar: YAKUP TÜRKDİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Duyu Fiilleri mental sürecin algılama basamağını oluşturur. Algılamayı insan vücudunda bulunan duyular gerçekleştirir. Vücudumuzda bulunan bu duyular sayesinde oluşan eylemleri belirtmede kullanılan fiiller duyu fiilleri olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmamızda Kazak Türkçesinde ve Türkiye Türkçesinde kullanılan duyu fiillerinin tespit edilip, anlam bilimi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Her iki lehçede de tespit edilen duyu fiilleri karşılaştırılarak duyuları algılamadaki ortaklığımızın derecesi ortaya konulacaktır. Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde duyum ve algılama üzerine genel bilgiler verilip bu alanda yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Kazak Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde yer alan duyu fiilleri örneklendirilerek, anlam özellikleri açısından incelenmiştir. İnceleme yapılırken anlam özelliklerini belirten bir tablo kullanılmıştır. Sonuç kısmında ise ortak olarak kullanılan duyu fiillerinin sayısı verilerek; Her iki lehçenin benzerlik oranına değinilmiştir. TÜRKÇE ANAHTAR KELİMELER: 1.Duyu Fiilleri 2.Anlam 3.Mental Fiiller 4.Kazak Türkçesi 5.Türkiye Türkçesi
Özet (Çeviri)
Sense verbs form the perception step of mental process. Senses in human body realize the perception. The verbs used to define the actions occurring thanks to these senses in our body are named as sense verbs. In this study, it is aimed to detect and examine semantically the sense verbs used in Kazakh Turkish and Turkey Turkish. By comparing the sense verbs found in both dialects, the level of commonness in perception of senses will be presented. Our thesis is comprised of two parts. In part one; general information on sensation and perception ager given and studies on them are dealt with. In the second one; sense verbs included in Kazakh Turkish and Turkey Turkish are exemplified and examined in terms of semantic features. A table defining the semantic features is used when making the examination. In the result part, number of the commonly used sense verbs is given and similarity degree of the both dialect is dealt with. İNGİLİZCE ANAHTAR KELİMELER: 1.Sense Verbs 2.Semantic 3.Mental Verbs 4.Kazakh Turkish 5.Turkey Turkish