Kazak Türkçesinde renklerle ilgili söz varlığı
Vocabulary of about colors in Kazakh Turkish
  1. Tez No: 686053
  2. Yazar: TURGAY AKDURUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE YAZICI ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 740
Özet
Bu tez, Kazak Türkçesindeki renk adlarını ve renk adları ile ilgili söz varlığını ortaya koymak için hazırlanmıştır. Bu çalışmaya kaynaklık eden dil malzemeleri, Kazak Türkçesinin en kapsamlı söz varlığını oluşturan XVI ciltlik Kazak Edebi Tiliniñ Sözdigi (KETS) adlı eserden tarama ve fişlemeler yoluyla elde edilmiştir. Tez, Giriş ve Sonuç kısımları dâhil olmak üzere 6 ana bölümden oluşmaktadır. 1. Giriş bölümünde kapsam, sınırlıklar ve yöntem belirtilmiştir. 2. Renk Kavramı bölümünde Kazak dilindeki renkler ve renk adları ile ilgili ayrıntılı bir literatür bilgisi verilmiştir. 3. Anlam Bilgisi Yönünden İnceleme bölümünde renk adlarının anlam özellikleri, 4. Şekil Bilgisi Yönünden İnceleme bölümünde renk adlarının şekil bilgisi yönünden gösterdikleri özellikler ve 5. Sözlük Bilimi Yönünden İnceleme bölümünde ise Kazak dilindeki renk adlarının sözlük bilimi açısından detaylı bir incelemesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler 6. Sonuç ve Öneriler bölümünde verilmiş olup bu kısımda bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Bu tezdeki veriler eş zamanlı dil bilgisi yöntemiyle incelenmiş olup terimler konusunda Zeynep Korkmaz'ın Gramer Terimleri Sözlüğü'ne bağlı kalınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to reveal the color names and vocabulary related to color names in Kazakh Turkish. The language materials that are the source of this study were obtained by scanning and tagging from the XVI volume Kazakh Edebi Tiliniñ Sözdigi (KETS), which constitutes the most comprehensive vocabulary of Kazakh Turkish. The thesis consists of 6 main parts, including Introduction and Conclusion. 1. In the introduction, the scope, limitations and method are specified. In the 2. Color Concept section, detailed literature information about colors and color names in Kazakh language is given. In the 3. Analysis of Semantics, the semantic properties of color names, in the 4. Analysis of morphology, the characteristics of color names in terms of morphology, and in the 5. Analysis of Lexicology, a detailed examination of color names in Kazakh language in terms of lexicology has been carried out. The data obtained are given in the 6. Conclusion and Suggestions section and some evaluations are made in this section. The data in this thesis were analyzed with the simultaneous grammar method and Zeynep Korkmaz's Dictionary of Grammar Terms was adhered to.