Optik sektöründeki rekabet ortamında, stratejik işbirliklerinin geliştirilmesinin önemi: Elegance Optik Shops A.Ş. örneği
Importance of development of strategical alliance in the competition athmosphere of optics sector: Elegance company sample.
- Tez No: 333730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEKİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de perakende optik sektöründeki rekabet ortamında, optisyenlik müesseseleri arasında stratejik işbirliklerinin geliştirilmesinin önemini, geleneksel anlayışla yönetilmekte olan optisyenlik müesseseleri açısından ortaya koymayı amaçlamaktadır.Türkiye'de optik sektörünün taşıdığı gelişim potansiyeli, sadece yurtiçindeki girişimcilerin değil, yurtdışından gelen girişimcilerin de dikkatini çekmektedir. Bu doğrultuda, organize mağazacılık veya zincir mağazacılık denen bir anlayış ile yönetilmekte olan optisyenlik müesseseleri, perakende optik sektöründeki faaliyetlerini, giderek artan şube sayısı ile genişletme arzusu taşımaktadırlar. Şu an mağaza sayısı bakımından pazarın % 90'ını teşkil eden geleneksel anlayışla yönetilmekte olan optisyenlik müesseselerinin rekabet güçlerini kaybetmemeleri konusunda, mevcut optisyenlik müesseseleri ve yeni açılacak optisyenlik müesseseleri arasında, rekabete aykırı olmayacak şekilde stratejik işbirliklerinin oluşturulması, yenilikçi anlayışın bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'de Elegance Optik Shops organizasyonu ile perakende optik sektöründe işbirliği içerisinde faaliyet gösteren, Nisan 2013 itibariyle sayıları 74 olan optisyenlik müesseselerini kapsayan bir araştırma yapılmıştır. Araştırma ile optisyenlik müesseselerini stratejik işbirliğine girmeye yönelten amaçlar, bu amaçlara ulaşabilmede stratejik işbirliğinin ne derece etkili olduğu ve işbirliğinin sonuçlarına ilişkin değerlendirmeler ile stratejik işbirliği oluşturmanın önemi ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to put forward the importance of development of strategic allience among opticianry instutions in Turkey in the athmosphere of competition in the retail optics sector. Which is managed in traditional methods. Development potential of optics sector in Turkey, draws attention of not local investors but also foreign investors as well. In this point, opticionary instutions which have been managed so called organised instutions or chain instutions, tend to extend their activities in the opticianry sector with increasing number of dealers.In order not to lose competitive performance among traditionally managed opticianry instutions which compose 90% of the market, and will be opticianry instutions, necessity of forming strategic alliences which will not obstruct competition, comes out as a result of modernist understanding.This study covers a research on 74 opticianry instutions operating with Elegance Optics Shop organisation in April, 2013 in the retail optics market. With this study; the aims which direct opticianry instutions to establish a strategical allience, the influence of strategical cooperation, to achive these goals, evaluation of result of cooperation, and importance of strategical cooperation have been targeted to put forward.