Possible effects of Basel III accord on Turkish banking system
Basel III uzlaşısının Türk bankacılık sistemine olası etkileri
- Tez No: 333936
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KENAN TATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez Basel Komitesinin Basel I ve Basel II uzlaşılarında görülen eksiklikleri gidermek için Basel III Uzlaşısı adı altında getirdiği yeni düzenlemelere, uygulanmış olan uzlaşıların Türkiye ve bütün dünyada yarattığı pozitif ve negatif etkilere ve henüz uygulanmamış olan Basel III Uzlaşısının olası etkilerine değinmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla akademik araştırma yapılarak Basel I, Basel II, Basel 2.5 ve Basel III uzlaşılarının temel kuralları ve hedefleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Daha sonra Basel uzlaşılarının Türkiye'deki etkilerine yer verilmiştir. Buna ek olarak diğer ülke bankalarıyla yapılan karşılaştırmalarla Türk bankacılık sisteminin genel görünümüne değinilmiştir. Tartışma metodu kullanılarak 2008 finansal krizi ve Basel II Uzlaşısı arasındaki bağlantıya, kredi derecelendirme kuruluşlarına dair eleştirilere, kredi temerrüt swaplarının önemine ve Basel III Uzlaşısına dair çeşitli öngörülere yer verilerek çalışma sonlandırılmıştır. Sonuç olarak Basel Komitesi tarafından yapılan düzenlemelerin, yüksek sermaye yeterliliğine sahip Türk bankacılık sektöründe herhangi bir soruna yol açmayacağı, aksine Basel uzlaşılarının Türkiye'deki finansal istikrara ve risk yönetimine önemli katkıları olacağı kanısına varılmıştır.Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1) Sermaye Yeterliliği 2) Denetimsel Gözden Geçirme 3) Piyasa Disiplini 4) Kaldıraç Oranı5) Likidite Oranı
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to address Basel III Accord which contains new regulations done by the Basel Committee to overcome the shortcomings of Basel I and Basel II, the positive and negative effects of the regulations applied in Turkey and all over the world and the possible effects of Basel III Accord which has not been applied yet. With this aim, while doing an academic research fundamentals and goals of Basel I, Basel II, Basel 2.5 and Basel III accords are analyzed in detail. After that, it is mentioned the effects of Basel accords in Turkey. Moreover, Turkish banking system?s general overview is placed while comparing with the other countries? banks. By using discussion method and giving place to the relation between the 2008 financial crisis and Basel II Accord, the criticisms about the credit rating agencies, the importance of credit default swaps and various predictions about Basel III Accord, the study is finalized. As a conclusion, regulations which are made by the Basel Committee will not cause any problems thanks to the Turkish banking sector?s high capital adequacy structure and Basel accords will have significant contributions to the financial stability and risk management.Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1) Capital Adequacy 2) Supervisory Review 3) Market Discipline 4) Leverage Ratio 5) Liquidity Ratio