Rorschach profiles of torture survivors and the effects of political activism: A controlled study
İşkence görmüş kişilerin Rorschach profilleri ve politik aktivizmin etkileri: Kontrollü bir çalışma
- Tez No: 333935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasının verisi, Türkiye'de 1990-1995 yılları arasında işkence ve psikolojik etkilerini araştırmak amacıyla gerçekleşen kapsamlı bir araştırmadan gelmektedir. Bu tezin araştırdığı konu işkencenin kişilik yapısı ve psikolojik durum üzerindeki etkileridir. Ayrıca ikinci önemli bir etkiyi, politik olarak aktif olmayı da göz önünde bulundurmaktadır. Bahsedilen kapsamlı çalışmanın bir parçası olarak katılımcılara (işkence görmüş/aktivist=26, işkence görmüş/aktivist olmayan=25, işkence görmemiş/akivist=30, işkence görmemiş/aktivist olmayan=28) Rorschach Mürekkep Lekesi testi uygulanmıştır ve bu testler Exner'in Bütünleştirici Sistemi (1993) kullanılarak kodlanmıştır. Öncelikle, işkencenin ve politik aktivizmin etkilerini görmek için her bir Rorschach değişkeni için 2X2 Tek Yönlü Varyans Analizleri yapılmıştır. Sonuçlar işkence görmüş olmanın Exner Sistemindeki yedi temel alanında (kontrol ve stres toleransı, duygulanım, benlik algısı, kişiler arası ilişkiler, bilgi işleme, mediasyon, düşünce sistemi) belirgin fark yarattığını göstermiştir. Politik olarak aktif olmaksa düşünce sistemi ve kendilik alanında farklar yaratmaktadır. Bu iki ana etkinin etkileşimi ise, kontrol ve stres toleransında, düşünce süreçlerinde ve kişiler arası ilişkilerde anlamlı farklar yaratmaktadır. Sonuçlar lojistik regresyon analiziyle de incelenmiştir. Bu tez çalışması işkencenin psikolojik etkilerini kişilik faktörlerini ele alarak projektif bir test yardımıyla göstermektedir ve bu açıdan da literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.Kelimeler (Türkçe)1)-İşkence2)Rorschach Testi3)Politik Aktivizm4)Travma5)Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Özet (Çeviri)
Data for this thesis comes from an extensive research project which was held in Turkey between the years of 1990-1995 about torture and its psychological effects. The thesis investigates torture?s effects on personality structures and psychological well-being. Also, it takes into account a second important effect, political activism. As a part of the larger study Rorschach Inkblot Test has been applied to the participants (tortured/activist=26, tortured/non-activists=25, non-tortured/activists=30, non-tortured/non-activists=28) and were coded using Exner?s Comprehensive System (1993). First, 2X2 ANOVAs were carried out to analyze torture?s effects on the six main axis of Rorschach. Results showed tortured and non-tortured individuals had significant differences in terms of the seven main personality structures of Exner?s system (control-stress tolerance, affect, information processing, mediation, ideation, interpersonal relationships, self-perception). Additionally, political involvement creates significant differences in ideation and self perception. Interaction of the two also creates differences on control and stress tolerance, ideation and interpersonal relationships. These results were further investigated by using logistic regression. This thesis study has the importance of showing torture?s psychological effects by taking into the consideration of personality factors through the use of a projective personality test.Anahtar Kelimeler (İngilizce)1)Torture2)Rorschach Test3)Politic Activism4)Trauma5)Post-Traumatic Stress Disorder