Developments of new interest free banking instruments in Turkish participation banking sector
Türk katılım bankacılığı sektöründe yeni faizsiz bankacılık ürünlerinin gelişimi
  1. Tez No: 333958
  2. Yazar: BİROL BİRBEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SELAHATTİN SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez genel olarak Türkiyede faizsiz bankacılık sisteminin Türk bankacılık sektörüne girişi ve sistemin kendi içerisindeki ihtiyaçları ve büyüme potansiyeli doğrultusunda geçmişten günümüze bu sisteme dahil olan yeni faizsiz bankacılık ürünlerinin gelişimi ve bu ürünlerin içeriği ile ilgili bilgiler vermektedir. Çalışmam da öncelikle Dünyada faizsiz bankacılık sisteminin doğuşu ile ilgili bilgiler verdim ve küreselleşen ekonomi doğrultusunda bu sistemin Türkiye ye gelişini ve Türkiye deki gelişimini aktarmaya çalıştım. Bu çalışmada hangi yeni faizsiz bankacılık ürünlerinin sisteme dahil olduğunu ve faizsiz bankacılık sisteminin ürettiği yeni faizsiz bankacılık ürünleri ile müşterilerinin hangi ihtiyaçlarına, nasıl cevap verdiğini aktarmaya çalışacağız. Son yıllarda yeni bir faizsiz bankacılık ürünü olarak sisteme katılan ve faizsiz bankacılık sisteminin geliştirdiği en önemli ve yeni enstrümanlarından biri diyebileceğimiz. Sukuk? un Dünya ve Türkiyede ki işleyişi üzerinde detaylı bir şekilde duracağız. Sonuç olarak Türkiyede faizsiz bankacılık sisteminin - üretilen ve sektöre dahil olan yeni bankacılık enstrumanlarının da etkisi ile- büyüme rakamlarından bahsedeceğiz. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)Katılım Bankası 2)İslami Bankacılık 3)Faizsiz Bankacılık 4)Sukuk
Özet (Çeviri)
This thesis contains information about inclusion of interest free banking system into Turkish banking system in Turkey and development of the needs of the system and the new interest free banking products that have been included into this system from past to present in accordance with the development potential and scope of these products. In my study, initially I give information about the birth of interest free banking system in the world and try to present the entrance and development of the system in Turkey according to the globalizing economy. In this study, we try to explain interest free banking products that are included into the system and how and what kind of customers needs are met through the new interest free banking products of interest free banking system. We emphasize in details the world and Turkey applications of Sukuk which can be assumed as one of the most important and new instrument that interest free banking system developed and which is included in the system recently as a new interest free banking product. In conclusion, we present growth figures of interest free banking system in Turkey under the influence of new banking instruments that are produced and included into the system. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)Participation Bank 2)Islamic Banking 3)Interest - Free Banking 4)Sukuk