Sanatçı inisiyatifleri ve sanatçılar tarafından yürütülen mekanların İstanbul güncel sanat alanındaki rolü
Artist initiatives and artist run spaces' role in the contemporary art scene of İstanbul
  1. Tez No: 333963
  2. Yazar: ELİF BURSALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÜNSAL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sanatın otoritelerce belirlenmiş kuralların dışına çıkan, bağımsız sanatçılar ve birliklerin ortaya çıkışı 19.yüzyıl?da modern sanattan kopuş ile başlar. Bu başlangıç ile birlikte sanat tarihi boyunca sanat formlarındaki değişim; dada, fluxus gibi sanat akımları, sosyal ve ekonomik alanda yaşanan; ?kendin yap?ın temelini oluşturan bağımsızlık anlayışı, 1970?lerdeki sistem karşıtı ayaklanmalar, bu bağımsızlığın altını çizen olaylar ve akımlar olmuşlardır. Sanatçı inisiyatiflerinin ise günümüzün küreselleşen dünya ve kapitalist ekonomi düzenine sıkı sıkıya bağlı hale gelen sanat ortamında yukarıda bahsedilen akımların, olayların bir yansıması olarak var olduklarından bahsedilebilir. Öte yandan, kurumlara yönetişim ve bazen de sanatsal pratikler anlamında alternatif yaratmaları sanatçı inisiyatifi yapılarını kurumsal eleştiri üzerinden okumayı olanaklı kılmaktadır. Ancak yine de günümüzde sınırlar bu kadar net ve kesin çizgiler ile çizilememektedir. Galerilerin ve özel şirketlere ait olan sanat kurumlarının sanat ortamındaki hakimiyetlerinin yanı sıra sivil, kolektif biçimde hareket eden, alternatif projelere yer açmayı hedefleyen ve çoğu zaman sanatçıların yönetimindeki inisiyatifler sanat ortamında birer alternatif üretim ve sergileme alanı olarak kayda geçmiştir. Ancak mevcut şartlar altında, sürdürülebilirliklerini devlet finansmanı olmaksızın, alternatif fon kaynakları ile sağlamaktadırlar. Bu durumun yarattığı güçlükler sürdürülebilirlik anlamında daha fazla öğeye sahip olan Berlin sanatçı inisiyatifleri ile karşılaştırıldığında daha iyi anlaşılmaktadır. Bu tez çalışmasında İstanbul?daki sanatçı inisiyatiflerinin aktif olarak yer aldıkları güncel sanat ortamındaki rolü, nasıl yürütüldükleri, amaçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The emergence of independent artists and artist communities who brake the rules that defined by art otorities, seem in 19th century with seperation from modern art. Within this start, changing of art practices during the history of art; art movements such as dada, fluxus, the understanding of being independent under roots of ?do it yourself? on the social and economical platform, uprising against the system in 1970?s are underline this independency. Artist initiatives exist as a reflection of those happenings mentioned above, in the art scene that surrounding by global and capitalist world system. On the other hand, artist initiatives create an alternative as their governance model and sometimes art practices to art institutions. This help to read artist initiatives via institutional critique. However, today, the borders of definitions cannot be lined sharply and clearly. Artist initiatives put on record as civil, collective art production and exhibition space and aims to open space to alternative projects and mostly running by artists.Under the present conditions, artist initiatives provide their sustainability without government funding but with alternative source of funds. Difficulties created by this situation, can be better understood in comparison with the Berlin artist initiatives that have more items in terms of sustainability. The role artist initiatives in the art scene of İstanbul, their operating structure and aims are subjects of this thesis.