Günümüz Türkiye'sinde sanat politikaları
Art politics in contemporary Turkey
- Tez No: 680638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüz Türkiye'si sanatı, postmodernizmin etkisi altındadır. Postmodernizm alanındaki çağdaş sanat pratikleri, günümüz sanatının dinamiğini oluşturmaktadır. 'Post truht' kavramı politika alanında ortaya çıkmış bir kavram olmasına rağmen son dönemlerde sanat alanında da sıklıkla yer almaktadır. Post truht kavramı, günümüz sanat anlayışında, sanat-hakikat ilişkisi bağlamında ele alınmıştır. Bahsi geçen bu kavram, Banksy'nin 'Kırmızı Balonlu Kız' eseri örneklendirilerek incelenmiştir. Günümüz sanat pratiklerinin politik söylemlerinin modernizmin hâkim olduğu dönemlerdeki söylemlere göre değişime uğradığı gözlemlenmiştir. Bu söylemler, çağdaş sanattın malzemesi olan hazır nesneler ile ifade edilmektedir. Hazır nesneler ile ifade edilen çağdaş sanat pratiklerinin toplumun genelinde yarattığı etkiler incelenmiştir. Çağdaş sanatın ivme kazanması ile paralel sanat sermaye ilişkiside yön değiştirmiştir. Bu kapsamda sanatın piyasalaşması ile kamusallıktan çıkma nedenlerine açıklık getirilmiştir. Sanatın piyasalaşması ile sanat yapılanmaları ve sanat politikaları alanında küratörler, bienaller, sanat fuarları, sanat galerileri ve özel sanat müzelerinin sanat ortamında önem kazandıkları ve günümüz Türkiye sanatını belirleyen aktörler oldukları açıklanmıştır. Kapitalist sistemin günümüz sanat piyasası ve yapılanmaları üzerinde egemen olduğu düşünülmektedir. Çağdaş sanat pratiklerine eleştirel bir bakış açısı getiren 'Kare' (The Square) filmi bu kapsamda incelenmiştir. Türkiye'deki sanatçı inisiyatifleri, sanat alanında hâkim olan sanat yapılanmalarına muhalif bir tutum göstermektedirler. Bahsi geçen bu inisiyatifler devlet tarafından maddi olarak desteklenmemektedirler. Bu oluşumların ekonomilerini, alternatif fonlarla çözmeleri sonucunda devamlılıkları yıllarla ifade edilmemektedir. Bu çalışmanın amacı; günümüz Türkiye'si sanatını etkileyen akımlara ve kavramlara açıklık getirmek, bunların politik söylemini ve sermaye ile bağını irdelemek, sanatın kamusallıktan çıkmasıyla birlikte gelişen sanat yapılanmaları ve politikalarını incelemek, bu yapılanmalara muhalif tutum gösteren oluşumların varlıklarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The art of today's Turkey is under the influence of postmodernism. Contemporary art practices in the field of postmodernism constitute the dynamic of today's art. Although the concept of 'post-truht' has emerged in the field of politics, it has also been frequently used in the field of art recently. The concept of post-truht has been discussed in the context of the relationship between art and truth in today's understanding of art. The aforementioned concept is examined by exemplary of Banksy's 'Girl with a Red Balloon'. It has been observed that the political discourses of today's art practices have changed according to the discourses of the periods when modernism was dominant. These discourses are expressed with ready-made objects that are the material of contemporary art. The effects of contemporary art practices, which are expressed with ready-made objects, on society in general have been examined. Parallel with the acceleration of contemporary art, the relationship between art and capital has also changed direction. In this context, the reasons for the marketization of art and its removal from publicity were clarified. It has been explained that curators, biennials, art fairs, art galleries and private art museums have gained importance in the art environment and are the actors that determine today's art in Turkey, within the scope of art marketization and art structuring and art policies. It is thought that the capitalist system dominates today's art market and structures. The film 'Kare' (The Square), which brings a critical perspective to contemporary art practices, has been examined in this context. Artist initiatives in Turkey show an oppositional attitude to the dominant art structures in the field of art. These initiatives are not financially supported by the state. As a result of these formations' solving their economies with alternative funds, their continuity is not expressed in years. The aim of this study; to clarify the currents and concepts that affect the art of today's Turkey, to examine their political discourse and their connection with capital, to examine the art structures and policies that have developed with the disappearance of art from publicity, to examine the existence of formations that have an oppositional attitude to these structures.