Comparative analysis of management models of two non-profit Turkish university cultural centers inİ stanbul
İstanbul'da iki vakıf üniversitesi bünyesinde yer alan iki kültür merkezinin yönetim modellerinin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 333968
  2. Yazar: BURCU ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. AYÇA İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez İstanbul'da iki vakıf üniversitesi bünyesinde yer alan iki kültür merkezinin yönetim modellerinin karşılaştırmalı analizine odaklanmaktadır. Üniversitelerde kültür merkezi konsepti ve bu merkezlerin şehrin kültürel gelişimine katkısı için gösterilen profesyonel yaklaşım yeni ve karmaşıktır. Türkiye'de hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde öğrencilerin ders dışı faaliyetlerine hizmet eden merkezler mevcuttur; bu merkezlerin bazıları sadece öğrenci kulüp faaliyetleri için hizmet gösterirken, bazıları profesyonel kültür ve sanat aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Biri İstanbul'un Avrupa, diğeri Anadolu yakasında yer alan iki vakıf üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi, bünyesinde yer alan iki kültür merkezinin yönetim modelleri, bu merkezlerin kampüs nüfusunun, kampüs çevresinde yaşayan halkın ve İstanbullular'ın kültürel gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu anlamak üzere incelenmiştir. Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Türkiye'de üniversite kültür merkezi konseptinin ortaya çıkışı ve tarihsel gelişimi; yirminci yüzyılda neoliberalizm ve neoliberalizmin eğitim sistemine etkileri; Türkiye'deki farklı örneklere odaklanarak üniversite kültür merkezlerinin karar verme, planlama, programlama, pazarlama, bütçeleme ve fonlamayı içeren örgütsel yönetim modellerinin incelenmesini kapsamakta ve Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi ile Koç Üniversitesi Sevgi Gönül Kültür Merkezi'nin vaka incelemesi, karşılaştırmalı analizi ve şehrin kültürel gelişimine katkısı ile sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the comparative analysis of management models of two non-profit foundation universities? cultural centers in İstanbul. A university cultural center concept and professional approach for contributing to the cultural development of the city are new and complex. In Turkey, both public and non-profit private universities have venues for the extracurricular activities of the students; some serve for student club activities while some host professional cultural and artistic activities. Cultural Centers of two non-profit foundation universities, Koç University and Sabancı University, one located in Asian side and other in European side of İstanbul, have been analyzed to understand how their managerial models support the contribution of the university cultural centers to the cultural development of their campus population and residents living around the campus as well as the other citizens. The study consists of the rise and historical development of the university cultural center concept by focusing on United States, Europe and Turkey; neoliberalism in the twentieth century and how educational systems are affected by the implications of neoliberalism; management of the university cultural centers including organizational management structure, determination, planning, programming, marketing, budgeting and funding of the university cultural centers by focusing on different samples from Turkey and concludes by case study and comparative analysis of the two non-profit Turkish university cultural centers - Sabancı University Performing Arts Center and Koç University Sevgi Gönül Cultural Center- and their contribution to the cultural development of the city.