İntraserebral kanamalı hastalarda risk faktörleri, hematom boyutu, lokalizasyonu ile prognoz ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between risk factors, size and localization of hematoma with prognosis in intracerebral hemorrhage patients
- Tez No: 653150
- Danışmanlar: UZMAN MURAT ÇABALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş-Amaç: İntraserebral hemoraji (İH) tüm inmeler içinde %15 (%10–15) oranında görülmektedir. İnsidansı 100000'de 12–15 civarındadır. İskemik inmeden daha az sıklıkta görülmelerine rağmen inme ile ilişkili mortalite ve morbiditenin başta gelen nedenlerinden biridir. Bu çalışmada, spontan İH tanısı ile takip edilen 216 hastanın risk faktörleri, hematom boyutu, lokalizasyonunun incelenmesi, bunların mortalite ve morbidite üzerine etkilerininin ve inme sonrası depresyon durumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç-Yöntemler: 1 Ocak 2010 – 1 Mart 2014 tarihleri arasında kliniğimizde spontan İH tanısı ile yatırılarak takip ve tedavi edilen 216 hasta (142 erkek, 74 kadın) çalışmaya alındı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş, cinsiyet, HT öyküsü, DM öyküsü, KBY varlığı, sigara-alkol kullanımı, antiagregan ve/veya antikoagülan kullanımı, anamnez ve nörolojik muayeneleri kayıt edildi. BT ile tanı konuldu ve hematom lokalizasyonları, hacimleri ve ventriküle açılımlarının olup olmaması kayıt edildi. Hastaların ilk 30 günlük mortalite oranlarını belirlemek amacı ile İH skalası ve İH Derecelendirme Skalası kullanıldı. Modifiye Rankin Skalası (mRS) ile bağımlılık durumu ve fonksiyonel iyileşmeleri değerlendirildi. Psikososyal etkilenim açısından Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective: Intracerebral hemorrhage (ICH) accounts for 15% (10-15%) of all strokes. The incidence is around 12-15 per 100000. Although ICH is less frequent than the ischemic stroke, still it is one of the major causes of stroke-related mortality and morbidity. In this study, 216 patient diagnosed with spontaneous ICH were evaluated in terms of risk factors, hematoma size, localization and their effects over mortality and morbidity and also post-stroke depression status. Materials and Methods: A total of 216 ICH patients, (142 males, 74 females) followed in our clinics between 1 January 2010 to 1 March 2014, were enrolled in this study. Age, gender, hypertension and diabetes mellitus history, the presence of CRF, smoking, alcohol consumption, antiplatelet and / or anticoagulant use, medical history and neurological examinations were recorded. CT was used for diagnosis and volume, localization, and presence or absence of ventricular extension were recorded. In order to determine the first 30-day mortality rate of the patients, ICH Score and ICH grading scale was used. Modified Rankin Scale (mRS) was used to evaluate the dependency status and functional recovery. Hamilton Depression Rating Scale was applied for psychosocial determination.