Grandparent-grandchild relationships in an aging Turkey: An investigation of intergenerational contact and aging anxiety
Yaşlanmakta olan Türkiye'de büyükebeveyn-torun ilişkileri: Kuşaklararası iletişim ve yaşlanma kaygısının incelenmesi
  1. Tez No: 333970
  2. Yazar: ASLI ÖNOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RYAN MACEY WISE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de büyük ebeveynler ile torunları arasındaki ilişki kalitesi ve görüşme sıklığının, torunların kendi yaşlanma kaygısı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştımada genç yetişkin üniversite öğrencileri ile çalışılmıştır ve araştırmaya 208 öğrenci katılmıştır. Çalışma, katılımcıların, kendilerini duygusal olarak en yakın hissettikleri büyük ebeveynleri ile ilişkileri esas alınarak yürütülmüştür. Sonuçlar, duygusal olarak en yakın görülen büyük ebeveyne duygusal yakınlık derecesi ile torunun yaşlanma kaygısı arasında ilişki olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, belirli düzeylerdeki görüşme sıklığının da, torunların yaşlanma kaygısı ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler 1) Yaşlanma Kaygısı 2) Büyük Ebeveyn 3) Torun 4) Kuşaklararası Dayanışma Model
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to explore the effect of relationship quality and contact frequency between Turkish grandparents and grandchildren on the aging axiety of these grandchildren. In this study young adult university students were chosen as participants and 208 students participated. Participants? relationships with their emotionally closest grandparents were taken as a base while carrying out this study. The study was carried out with the participants based on their relationship with their emotionally closest grandparent. The results show that there is a relationship between the degree of perceived emotional closeness with the emotionally closest grandparent and with the aging anxiety of the grandchild. Additionally, the results showed that the contact frequency and aging anxiety of grandchildren are related. Keywords 1)Aging Anxiety 2)Grandparent 3)Grandchildren 4)Intergenerational Solidarity