8-11 yaşlarındaki çocukların psikososyal açıdan potansiyellerinin çocuk-aile gözüyle incelenmesi ve kuşaklar arası çocuk yetiştirmeye ait inançların karşılaştırılması
- Tez No: 40954
- Danışmanlar: PROF.DR. MEZİYET ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET İki farklı kuşağın inanç ve beklentileri arasındaki benzerlik veya farklılığı değerlendirme ve ailenin en önemli bireyleri olan çocukların psiko sosyal gelişimlerine ait potansiyelini anne-babalann gerektiği gibi değerlendirip değerlendiremediğini belirlemek amacıyla bu araştırma planlanmıştır. 8-11 yaşları arasındaki Büyük Kolej ve Özel Aykan'a İlkokuluna devam eden 50 öğrencinin anne babası üst sosyo ekonomik düzey, Kavaklıdere, Teğmen Kalmaz, Kurtuluş ve Ahmet Vefik Paşa ilkokuluna devam eden 50 öğrencinin anne-babası orta sosyo ekonomik düzey, 45 öğrencinin anne-babası ise alt sosyo ekonomik düzey olmak üzere 145 anne-baba Büyük Kolej, Özel Aykan, Kavaklıdere, Teğmen Kalmaz, Kurtuluş ve Ahmet Vefik Paşa ilkokuluna devam eden 8-11 yaş grubu çocukların 98'nin anneanne-babaanne veya dedeleri bu araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu araştırmada yaşları 8-11 arasında değişen çocuklara psikososyal gelişimlerini içeren 27 hikaye araştırmacı tarafından anlatılmış ve çocukların kendi performanslarını nasıl algıladıklarını değerlendirmek amacı ile cevaplar çocuklardan anında alınmıştır. Ayrıca çocuklara anlatılan 27 hikaye bu çocukların anne-babalarına gönderilmiş ve anne-babalann kendi çocuklarının potansiyellerini nasıl değerlendirdikleri ortaya çıkartılmak istenmiştir (Ek 1-2). 93Anne-babalara ayrıca, anne-babanın çocuk yetiştirmeye ait inançlarını değerlendirmek amacıyla çocukta istenen kişilik özellikleri ve çocuk yetiştirme ile ilgili açık uçlu sorular sorulmuştur. Çocukta Bulunması îstenen Kişilik Özellikleri Formu ve çocuk yetiştirme ile ilgili açık uçlu sorular anneanne-babaanne veya dedelere de sorulmuştur (Ek 2-3). Araştırma ile ilgili bilgilerin toplanmasına 3 Mart 1993'de başlanmış ve 7 Haziran 1993'de bitirilmiştir. 8-11 yaşları arasındaki çocuklara psiko-sosyal gelişimleri ile ilgili 27 hikaye her sınıfa ayrı, ayrı grup halinde toplanarak anlatılmıştır. Her grup için 50-60 dak. süre harcanmıştır. Araştırmacı 27 hikayeyi çocuklara tek tek okumuş ve çocuklar cevaplarını altına yazmışlardır. Bu çocuklarla çalışmayı araştırmacı okul idaresinin uygun gördüğü boş bir sınıfta yapmıştır. Örnekleme alman 8-11 yaşları arasındaki çocukların anne-babalarına da çocuklara uygulanan psiko-sosyal gelişimleri ile ilgili 27 hikayenin anlatıldığı form gönderilmiştir ve ayrıca anne-babalara ve anneanne-babaanne veya dedelere çocuk yetiştirmeye ait inançlarını değerlendirmek, amacıyla Çocukta Bulunması İstenen Kişilik Özellikleri Formu ve çocuk yetiştirme ile ilgili çok uçlu sorular gönderilmiş ve bir hafta sonra bu formlar çocuklar vasıtası ile toplanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatiksel yöntemlere göre değerlendirilmiştir; Khi-Kare Testi, Varyans Analizi, Tukey Testi, İki Eş Arasındaki Anlamlılık Testi. 94Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucunda 8-11 yaşlan arasındaki çocukların farklı sosyo ekonomik düzeydeki anne-babaları ile büyükanne-dedelerinin çocuk yetiştirmeye ait inançlarının değerlendirilmesi ile ilgili aşağıdaki sonuçlar bulunmuştur. Farklı sosyo ekonomik düzeydeki anne-babaların çocukta bulunması istenen kişilik özellikleri formunda, dürüst olması, kendi ayakları üzerinde durabilmesi, iyi ve güvenli bir işe sahip olması, yaratıcı olması, bir kız/erkek gibi davranması, terbiyeli, öğrenmeye meraklı ve ilgili olması özelliklerine verdikleri cevaplarla sosyo ekonomik düzey arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Buna karşın farklı sosyo ekonomik düzeydeki anne-babalarm çocukta bulunması istenen kişilik özellikleri formunda, iyi ahlaklı olması, işbirliği yapmasını ve paylaşmayı bilmesi, insancıl bir yapıya sahip olması, problemlerinin kaynağını bilmesi ve çözebilmesi, okulda başarılı olması, başkalarının duygu ve ihtiyaçlarına karşı duyarlı, düzenli ve planlı olması, başarılı olmak için çaba sarf etmesi, sporda başarılı olması, duygularını ifade edebilmesi, mutlu ve iradeli olması özelliklerine verdikleri cevaplarla sosyo ekonomik düzey arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned with the purpose of determining the similarities and differentials on the beliefs and expectations of two different generations and the evaluation of psychosocial development potential of children who are the most important members in a family. The sample of this study consists of 145 students in ages 8-11, their parents and the grand parents of 98 students. The researcher has told 27 stories comprising their psychosocial development to the children aged between 8 and 11 and has recorded their instant responses in order to evaluate their perception on their self-performances. These 27 stories which are told to children are than sent to their parents (mother and fathers) with the purpose of determining the evaluation of the parents about their children's potential. Besides, some open-ended questions are asked to parents and grandparents about children rasing and they are asked to fild the form of the Desired Personality Characteristics of a Child in order to identify the parents and grandparents child raising beliefs. Data collected are evaluated by hoting apropriate techniques: Chi-square tests, variance analysis, significance test between pairs, Tukey Test.