İzmir İli çevresindeki damızlık tavukçuluk işletmelerinin besleme yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 46782
  2. Yazar: METİN ÇABUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT ASYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ABSTRAKT İzmir ili çevresindeki 9 adet damızlık tavukçuluk işletmesinde besleme ile ilgili veriler işletmelerin kayıtlarından ve anket yoluyla toplanarak incelenmiş; işletmede uygulanan besleme ve sürülerin performans değerleri ilgili genotipin yetiştirme kılavuzları ile karşılaştırılmıştır. Bu işletmeler civciv temin ettikleri ticari firmanın programlarına genel olarak uymalarına rağmen elde ettikleri performans değerleri ilgili genotipin yetiştirme kılavuzundaki değerlerden ortalama olarak %6-7 oranında daha düşüktür. Tavukçulukta başarılı bir üretim birçok faktörün uyumlu bir kombinasyonu ile elde edildiği gözönüne alınırsa, bu işletmelerin başarılı bir üretim yaptıkları söylenebilir. ABSTRACT The aim of this study is to search the feeding conditions of breeder farms in Izmir. The registration data of 9 breeder farms and the interview information with farms managers were used. Altought breeder farms carry out feeding and management program which is given grand parent stock breeder company, performance of breeders grown in the farms were about 6-7 % lower than the standards. We could say that the farmrs are succussfull in breeding as this could be obtained by coordination of many factors.
Özet (Çeviri)