GSM sektörüne yönelik düzenlemeler ve etkileri: Kişisel veri koruması bazında
Impact of telecommunications regulation on data protection
- Tez No: 333971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İletişim ve teknoloji araçlarının kullanım oranlarında son yıllarda hayli artış görülmüştür. Keşfedilen farklı kullanım metodlarıyla birlikte kişisel verilerin kolay işlenebilmesi ve bu verilerin üçüncü şahıslara kolaylıkla aktarılabilmesi önlemler almayı gerektirmiştir. Özel hayatın gizliliğini esas alan kişisel verilerin korunması temel haklar arasında sayılmaktadır. Bu çalışma kişisel verilerin hukuka uygun bir amaç ve şekilde verilerin işlenmesini, saklanmasını ve silinmesini ışık tutmayı amaçlayan AB direktif ve regülasyon otoriterileri düzenlemelerini baz almaktadır. Bu düzenleme ve direktifler ülkemizde ve başta AB ülkeleri olmak üzere kişisel verilerin gizliliği için gerekli teknik ve hukuki tedbirlerin alınmasını gerekli kılmaktadır. Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında kişisel veri ihlallerinin regulatör otoritelere ve bilgileri işlenmek suretiyle etkilenen kişilere bildirilmesi ve rıza alınması gerekmektedir. Gerekli uyarı ve yaptırımlar ile elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin gizliliğin korunmasına önem vermeleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesini, saklanmasını ve korunmasını ilgili AB ve BTK uygulamaları nezdinde mevcut Türkiye durum analizi ve ilgili ülke düzenlemelerine kapsayıcı türden yer verilmektedir. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)BİLİŞİM HUKUKU 2)VERİ GİZLİLİĞİ 3)VERİ İŞLEME 4)YAKINSAMA 5)REGÜLASYON
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been a significant increase in the means of communication and technology. The ease of the process and transfer to third parties of personal data necessitated preventive actions. Protection of personal data that aims the safety of the privacy of private life is considered one of the fundamental rights. This work is based on EU regulations regarding the process, storage, and erasure of personal data. These regulations and instructions require that the technical and legal measures must be taken in order fort he protection of such data, not only in the EU countries, but also in our country. Regulations Regarding the Process of Personal Data and The Protection of Privacy fort he Electronical Communication Sector dictates that the facts of violation of personal data must be informed to regulating authorities and shared with affected parties. With necessary warnings and sanctions, it is aimed that people in the communications sector pay attention to the protection of personal data. Situation analysis about Turkey with regards to the EU and `Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu? (Information Communication Technologies Institution) regulations about the process, storage, and protection of personal data will be covered in this work in detail. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)ICTLAW 2)DATA PRIVACY 3)DATA PROCESSING 4)CONVERGENCY 5)REGULATION