Banal nationalism in the Turkish press
Türkiye medyasında banal milliyetcilik
  1. Tez No: 333977
  2. Yazar: HANDAN KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARUS YUMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
“Türkiye yazılı basınındaki banal milliyetçilik”le ilgili olan bu tez, Türkiye medyasmdaki milliyetçi söylemi analiz etmeyi amaçlar. Çalışma, milliyetçi söylemi daha iyi anlamak için, 'sıradan' bir gün olan 7 Mart 2012'de basılan günlük gazeteleri inceler.Çalışmanın anahtar noktası, Michael Billig'in 1995'te yazdığı çığır açan kitabı“Banal Milliyetçilik”terimidir. Bu tez için ilham da Billig'in kendisinden ve Arus Yumul and Umut Özkırımlı'nın araştırması 'Reproducing the Nation: 'Banal Nationalism' in the Turkish Press'den geliyor. Yumul ve Özkırımlı'nın 1997'de gerçekleştirdikleri 'Banal Milliyetçilik' araştırmasının ardından, hem Türkiye'de hem de Türkiye medyasında çok fazla değişiklik oldu. Medya varlıklarının sahipliği, 1997'den daha farklı. Türkiye'nin AB üyeliği müzakereleri ve reformlar, Türkiye medyasının Kürt meselesi üzerindeki söylemini değiştirdi. Sektörde yeni gazeteler var. Turkiye'deki bütün bu değişikliklere rağmen, 34 Türk gazetesinin incelenmesi gösterdi ki, Türkiye medyasının 'Banal Milliyetçilik" söylemi değişmedi. Fark edilmeyen rutin pratikleri ve 'taking for granted' ideolojileri kullanarak, Türkiye medyası hala milliyetçiliği yüceltiyor ve banal milliyetçiliği yeniden üretiyor Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)Banal Milliyetçilik 2)Türkiye Yazılı Basını 3)Eleştirel Söylem Analizi
Özet (Çeviri)
This dissertation, concerning ?banal nationalism in the Turkish press?, aims to analyze the nationalist discourse of the Turkish media. To understand the nationalist discourse better, the study examines the Turkish dailies on an ordinary day, on March 7, 2012.The key point for this study is the term `banal nationalism? which Michael Billig came up with when he wrote his ground-breaking book Banal Nationalism in 1995. The inspiration for this study came from Billig himself, and Arus Yumul and Umut Ozkirimli?s study `Reproducing the nation: `banal nationalism? in the Turkish press'. Since Yumul and Ozkirimli?s research on `Banal nationalism? in 1997, many things have changed in Turkey and Turkish media. The ownership of media assets today is different than how it was back in 1997. Turkey?s EU membership talks and reforms have changed the discourse of Turkish newspapers on the Kurdish issue. There are now new newspapers. In spite of all the changes in Turkey, studying 34 Turkish newspapers show that Turkish media?s discourse on banal nationalism didn?t change at all. Turkish media is still an instrument for flagging nationhood and reproducing banal nationalism by using unnoticed, routine practices, and `taking for granted? ideologies. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)Banal Nationalism 2)Turkish Press 3)Critical Discourse Analysis