Türkiye'de milliyetçiliğin yeniden üretilmesi: 2007-2010 arası dönem
Reproduction of nationalism in Turkey: Period between 2007-2010
- Tez No: 726572
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİRSEN HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Küreselleşme ve postmodernizmle birlikte milliyetçilik farklı biçimlerde kendisini yeniden üretmektedir. Milliyetçiliğin yeniden üretimi konusunda banal ve popüler milliyetçilik teorileri akademik literatürde ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, 2007-2010 yılları arasında, Türkiye'de milliyetçiliğin banal ve popüler biçimlerde nasıl yeniden üretildiği gazete örnekleri üzerinden incelenmiştir. 22 Temmuz 2007 genel seçimleri ve 12 Eylül 2010 Anayasa değişikliği referandumu arasındaki süreçte, Türkiye'de milliyetçiliğin yeniden üretim biçimlerinin düşünsel arka planı açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun için milliyetçilik ile ilgili literatür taranmış, geçmiş dönemden günümüze milliyetçiliklerin yaşadığı değişim ve dönüşümler ortaya konmuş, banal ve popüler milliyetçilik teorileri ile ilgili yaklaşımlara yer verilmiş ve bu teorilerin diğer ülkelerdeki yansımaları incelenmiştir. Bunun yanı sıra, 1980 yılından 2010 yılına gelinen süreçte Türkiye'de milliyetçiliklerin ve siyasal iklimin yaşadığı değişim ve dönüşümlere, medyanın ideolojik bir araç olarak milliyetçiliğin üretiminde nasıl kullanıldığına ve Türkiye basınının durumuna yer verilmiştir. Yapılan çalışma, gazetelerdeki haberlerde ve makalelerdeki söylemlerde, logolarda, hava durumunun veriliş biçimlerinde, reklamlar ve promosyonlarda Türkiye'nin sınırlarını, ulusu ve ulusal gururu imleyen ögelere yer verilerek, milliyetçiliğin banal ve popüler biçimlerinin birbirini destekleyecek şekilde yeniden üretildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With globalization and postmodernism, nationalism reproduces itself in different ways. The banal and popular theories of nationalism about the reproduction of nationalism come to the fore in academic literature. In this study, how nationalism was reproduced in banal and popular forms in Turkey between 2007 and 2010 is examined through newspaper samples. In the process between the general elections of 22 July 2007 and the 12 September 2010 constitutional amendment referendum, the intellectual background of the reproduction forms of nationalism in Turkey is tried to be explained. For this, the literature on nationalism has been scanned, the changes and transformations of nationalism from the past to the present have been revealed, approaches to banal and popular theories of nationalism have been included, and the reflections of these theories in other countries have been examined. In addition, the changes and transformations experienced by nationalisms and the political climate in Turkey from 1980 to 2010, how the media is used in the production of nationalism, and the situation of the Turkish press are included. The study shows that banal and popular forms of nationalism are reproduced by supporting each other by including elements that signify Turkey's borders, the nation, and national pride in the discourses in the news and articles, in logos, in the way the weather is presented, in advertisements and promotions.