Representing enlarging European Union: Hegemony, change and the Visegrad perspectives
Genişleyen Avrupa Birliği'ni temsil etmek: Hegemonya, değişim ve Visegrad yaklaşımları
  1. Tez No: 333980
  2. Yazar: PAVEL SENDERAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 417
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği?nin (AB) genişleme sürecindeki söylemsel oluşumu ve temsiline odaklanmaktadır. Bugünlerde AB?nin genişlemesini Avrupa?nın genişlemesi olarak gören yaygın eğilimi sorgulayan çalışma, ilgili akademik, siyasi ve kamusal tartışmalarda AB ile Avrupa?yı özdeş gösteren temsil pratiklerini inceliyor. Post-yapısalcı ve söylem-kuramsal analitik bakış açısıyla, AB temsillerin siyasi niteliğine dikkat çekiyor. Bu önermenin irdelenmesi, AB ve AB?nin genişlemesi hakkındaki ana akım siyasi ve bilimsel önyargılardan ?geri adım atarak? eleştirel bir bakış açısının benimsenmesini gerektiriyor. AB ile Avrupa?yı özdeş olarak kurgulayan eylemlerin ve tekil bir ?Avrupalı kimliğinin? aracı olduğu ?Avrupa?yı inşa? fikrinin sorunsallaştırılmasının makul ve ?anlamlı? görülebilmesi, ancak ve ancak bunların Avrupa ve AB?de ?halihazırda? ya da ?oluşma evresindeki? toplumsal gerçeklikleri ?nesnel? bir biçimde anlamaya olanak sağlayan, siyaseten masum araçlardan ?ibaret? olmadıklarını kabul etmemizden geçiyor. Aksine, bu bakış açısının, resmi AB ideolojisinin federalist entegrasyon projesini destekleyen, değer yüklü ve öznel değerlendirmelerden yalnızca bir tanesi olduğunu idrak etmemiz gerekiyor. Önde gelen AB üyeleri, üst düzey siyasileri ve kurumları ile AB üyeliği yeni elde eden eski sosyalist ülkelerin Avrupa ve AB algılarında görüş ayrılıkları olduğunu öngören bu çalışma ?Visegrad? olarak tanımlanan ülkelerin ulusal söylemsel alanlarına odaklanıyor. Bu coğrafya üzerine gerçekleştirilen yoğun ve ampirik inceleme, AB/Avrupa entegrasyonuna dair özgün anlayışların varlığına işaret ederek AB?nin ana akım temsillerinden farklılıkları gözler önüne seriyor. Bu ülkelerdeki AB ve entegrasyon algısını belirleyen çeşitli endişe ve kaygıların AB?ne üye olmuş eski komünist ülkeler tarafından da paylaşıldığı vurgulanıyor. Visegrad toplumlarında AB ve AB?nin Avrupa kavramı ile ilişkisine dair mevcut algılar birkaç temel nokta üzerinde yoğunlaşıyor. Bunlar, hep birlikte alternatif bir Avrupa entegrasyonu fikrini öne çıkartırken ulusal kimliklerin öncelikli konumu ve Avrupa kıtasının mevcut siyasi ve toplumsal düzenini muhafaza edecek bir projeye işaret ediyor. Bu anlayışa göre AB, merkezi Brüksel?de olan ve ?post-ulusal? öznelerin bir araya geldiği federal yapılı, ?derin?, kapsayıcı bir kültürel birlikteliği değil, ulus devletlerin bir araya gelerek teşkil ettiği bir Avrupa?nın ortak siyasi üstyapısını ifade ediyor. Dolayısıyla, çalışma bu açıdan Avrupa entegrasyonunun mahiyet ve geleceğini ?AB yanlıları? ve ?AB karşıtları? arasındaki çatışmaya indirgeyen yaygın siyasi ve bilimsel refleksi sorguluyor. Kuramsal altyapısını söylem kuramcılarının uyguladığı Lacancı psikanaliz yöntemine dayandıran çalışma, tam da Avrupa entegrasyonuna dair demokratik bir düzlemde birbirleriyle çatışan proje ve tahayyüllerin bastırılmışlıklarının, halkın süreç ve AB ile özdeşleşmesini engellemiş ve meydana gelen ?yakışıksız? ve dahası ?ölçüsüz? protesto gösterilerini tetiklemiş olabileceğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the European Union?s (EU) discursive construction, and representation in the process of its enlargement. It problematizes the presently common tendency of doing so in ways which portray EU expansion as an expansion of Europe. At issue are thus practices conflating and equating the EU and Europe which pervade much of related academic, political and public debates and discourses, and so structure how we know of and imagine enlarging EU. Embracing post-structuralist and discourse-theoretical analytical and interpretative framework, this work points to the political character of representing the EU in this and, for that matter, any other fashion. Pursuit of this assertion necessitates a `step back? from, and critical consideration of mainstream political and scholarly presuppositions concerning the Union and its enlargement in their arbitrariness. The very problematization of practices equating the EU and Europe, or of their allied `Europe-building? concept of `European identity?, is conceivable and `meaningful? only once we admit that these are not politically innocent components of an `objective? grasp on `present? or `emergent? social realities in Europe and the EU but instead `merely? value-laden interpretative possibilities biased in favour of the EU-official federalist integration project. Anticipating a divergence in conceptions and portrayals of the Union by senior EU members, elite and institutions on the one hand, and the new post-communist Member States on the other, this study examines national discursive spaces in the so-called Visegrad countries. On the basis of this extensive empirical enquiry, it reports rather distinctive understandings of the EU/European integration therein, affirming thus the suspected dissonance from the EU mainstream. They are attributed to several factors, considerations and concerns which are posited to be very likely shared more widely among post-communist member countries. The Visegrad societies? conceptions of the EU and of its relation to Europe converge on a number of crucial points. These can be seen and interpreted as combining into a latent alternative European integration project which envisions persisting primacy of national identifications and maintenance of the current social and political organization of European space. The EU is conceived of as enlarging common political superstructure of Europe of nations and their states rather than a certain culture-bound, `thicker? community of `post-national? subjects of a `pan-European? federal entity with centre in Brussels. The study challenges in this context the prevalent political and scholarly tendency to reduce debates on and contention over the character and future of European integration to a binary conflict between the so-called `Euroenthusiasts? vs. `Eurosceptics?. Building on insights of Lacanian psychoanalysis as deployed by discourse theorists, it suggests that it may be precisely the suppressed democratic conflict of competing visions and projects of European integration which greatly contributes to the lacking popular identification with the process and the EU, and prompts some `obscene? or more `excessive? expressions of discontent with it.