Toksik nodüler guatr hastalarında radyoaktif iyot-131 tedavisinin etkinliği
Effectiveness of radioactive iodine-131 therapy in patients with toxic nodular goitre
- Tez No: 334049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı kliniğimizde radyoaktif iyot-131 tedavisi alan toksik nodüler guatr hastalarında tedavi sonuçlarını değerlendirerek hasta yaşı, cinsiyet, nodül çapı, kullanılan İyot-131 dozu, altta yatan etiyoloji ve antitiroit ilaç kullanımı gibi demografik ve klinik faktörlerin tedavi sonuçları üzerine etkisini değerlendirmektir.Ocak 2007 ile Kasım 2011 yılları arasında toksik nodüler guatr tanısıyla, radyoaktif iyot-131 tedavisi alan 233 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait yaş, cinsiyet gibi demografik veriler yanında tiroit sintigrafisi ve ultrasonografi görüntüleme sonuçları, tedavi öncesi ve sonrası kontrollerde yapılan tiroit fonksiyon testleri, verilen İyot-131 dozu ve antitiroit ilaç kullanımına ait veriler değerlendirildi. Nodül çapı 2 cm olanlara ise 740 MBq olacak şekilde sabit doz radyoaktif iyot-131 tedavisi verildi. Hastaların altıncı ay ve 12. ay kontrollerindeki tiroit fonksiyon testlerine göre tedavi başarısı değerlendirildi. Altıncı ayda hipotiroidi ve ötiroidi gelişen hastalar kür olarak kabul edildi.Toksik nodüler guatr tanısı alan 233 hastanın 163' ü (%70) kadın ve 70' i (%30) erkekti. Tüm hastalar 28 ile 86 yaş arasında olup yaş ortalaması 64±10 yıldı. Çalışmamızda hastalara radyoaktif iyot-131 tedavisi verildikten sonra altıncı ayda kür oranı % 93,9 olarak saptandı. Altıncı ay kontrolünde 233 hastanın 74' ünde (%31,7) hipotiroidi, 145' inde (%62,2) ötiroidi ve 14' ünde (%6) hipertiroidi olduğu görüldü. Yaş ve cinsiyet gibi demografik faktörlerin tedavi etkinliğini değiştirmediği görüldü. Ayrıca altta yatan etiyoloji ve antitiroit ilaç kullanımı ile tedavi etkinliği arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Ayrıca bizim çalışmamızda kür oranı nodül çapı 2 cm olan ve 740 MBq doz verilen hastalara göre daha yüksek bulundu.Çalışmamızda, toksik nodüler guatr hastalarında 555 MBq ve 740 MBq İyot-131dozlarının yüksek kür oranları sağladığı görülmüş ve bu hastalarda radyoaktif iyot-131 tedavisi' nin etkili, kolay ve güvenilir bir tedavi yöntemi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to evaluate the treatment outcomes in patients with toxic nodular goitre that received radioiodine therapy and to determinate the influence of age, gender, nodule size, I-131 dose, underlying etiology and antithyroid drugs on the outcomes of radioiodine therapy.Two hundred thirty three patients with toxic nodular goitre that received radioiodine therapy between January 2007 and November 2011 were included in the study. Treatment success in relation with demografic data (age and gender) and clinical data (thyroid function tests before and after radioiodine therapy, thyroid ultrasound and scintigraphy, I-131 dose, antithyroid drugs) was analysed. A fixed dose of 555 MBq was administered to patients with nodules smaller than 2 cm in diameter and a dose of 740 MBq administered to patients with nodules larger than 2 cm. The result of treatment was evaluated on the basis of thyroid function tests after 6 months and 1 year. Development of euthyroidism or hypothyroidism after radioiodine therapy was considered succesfull cure of hyperthyroidism after 6 months.One hundred sixty three out of 233 patients (%70) were female and 70 patients (%30) were male. All patients were between 28-86 years old and mean age was 64±10 yaers. In our study after six months radioiodine therapy cure rate was %93,9 and hypothyroidism was observed in 74 (%31,7) patients, euthyroidism was achieved in 145 (%62,2) patients and 14 (%6) patients remained as hyperthyroidism.Age and gender didn?t affect treatment outcomes. No correlation was found between underlying etiology or antithyroid drugs and therapeutic effectiveness. In our study, the cure rate was higher in the patients that dose of a 555 MBq was administered and nodules smaller than 2 cm in diameter than in the patients that dose of a 740 MBq administered and nodules larger than 2 cm.In our study we observed that 555 MBq and 740 MBq doses of I-131 were obtained high cure rates in patients with toxic nodular goitre. Radioiodine therapy is an effective, easy and safe therapeutic modality in these patients.