Konjenital diyafragma hernilerinde gastroözefageal reflü
Gastroeosophageal reflux in congenital diaphragmatic hernias
- Tez No: 334113
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ATA ERDENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
a. Amaç Gastroözofageal Reflü (GÖR), Konjenital Diayafragma Hernisi (KDH) onarımı sonrası hayatta kalan olguların %20-84 arasında görülmektedir. Bu çalışmada KDH onarım sonrası hayatta kalan olgularda cerrahi tedavi sonrası gelişen GÖR sonuçları ve tedaviye yanıtların belirlenmesi hedeflenmiştir. b. Gereç ve yöntem Ege Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı?nda 2001-2011 yılları arasında opere edilen tüm hastalar çalışma grubuna dahil edilmiştir. 2001-2011 yılları arası opere edilen 40 hastadan hayatta kalan 25 hasta kayıtları geriye dönük taranmıştır. İstatiksel analiz için verilerin değerlendirilmesinde; Wilcoxon Rank Sum, Fisher?s Exact Test kullanılmıştır. c. Bulgular Olguların %55?de GÖR saptandı. GÖR saptanan olguların ortalama MV kalış süreleri 12 gün (1-33gün) saptanmasına karşın istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır ( p>0,05). Olguların 5?inde mide intratorasik yerleşimli olup hepsinde GÖR saptandı (p0,05). Greft konulan 3 hastanın 2?sinde GÖR saptanırken hasta sayısının az olması nedeni ile istatiksel olarak anlamlılık izlenmemiştir (p>0,05). Nüks izlenen 2 olgudan birinde GÖR saptanırken istatiksel olarak anlamlılık izlenmemiştir (p>0,05). Torakoskopik tedavi edilen 9 olgunun 5?inde GÖR saptanırken istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). d. Sonuç Sonuç olarak; KDH?li olgularda postoperatif dönemde GÖR önemli bir morbidite olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle midenin intratorasik yerleşimli olduğu olgularda GÖR gelişimi kaçınılmaz gibi durmaktadır. Bu nedenle KDH?li olgulara, erken postoperatif dönemde, özofagus atrezisi ameliyatlarından sonra uygulandığı gibi, antireflü medikal tedvinin başlanmasının bu grup hastalardaki morbiditeyi azaltabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
a. Aim Gastroesophageal reflux (GER) is observed in 20% to 84 % of neonates with congenital diaphragmatic hernia (CDH). The purpose of this study was to identify factors that may predict GER in neonates with CDH. b. Material-Methods A retrospective chart review was performed on all neonates with CDH treated at our hospital from June 2001 to June 2011. From 2001 to 2011, we admitted 40 newborn patients with CDH. Twenty-five patients survived was include this study. c. Results GER was found in 55% of the patients. Mechanical ventilation times of the GER found patients was 12 days (1-33 days). Despite this there was no meaningfull statistical difference (p>0,05). GER was found in all of the 5 patients who has intratorasic stomach (p0,05). GER was found in 2 of the 3 patients who was greft implanted but no statistical meaning was observed due to low patient count (p>0,05). GER was found in one of the 2 patients who had relapsed while no statistical meaning was observed (p>0,05). GER was found in 5 of the 9 patients who were treated with thoracoscopy while no statistically meaninfull difference observed.(p>0,05) d. Conclusion Gastroesophageal reflux is common among babies with CDH, although symptoms often resolve without surgical intervention. Early recognition and treatment of GER minimize patient morbidity.