Nitrofen verilerek konjenital diyafragma hernisi oluşturulan ratlarda NAC ve D vitamini'nin pumoner hipoplaziye etkisi
Effects of NAC and vitamin D to pulmoner hypoplasia of nitrofen-induced diaphragmatic hernia rat model
  1. Tez No: 369752
  2. Yazar: SENİHA ESİN ODABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGÜL ÇÖRDÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Nitrofen verilerek konjenital diyafragma hernisi oluşturulan ratlarda NAC ve D vitamini'nin pumoner hipoplaziye etkisi Dr.Seniha Esin ODABAŞ Konjenital diyafragma hernisi (KDH) yenidoğan yoğun bakımdaki ilerlemelere rağmen mortalitesi hala yüksek bir anomalidir. KDH'de ölümlerin en önemli sebebi, pulmoner hipoplazidir. Pulmoner hipoplazinin sebebi henüz tam aydınlatılmamış olmakla beraber multifaktöriyel olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, nitrofen ile KDH oluşturulan ratlarda, N-asetil sistein (NAC), D vitamini ve NAC ile beraber D vitamininin pulmoner hipoplaziye etkisi araştırıldı. Çalışmada Sprague Dawley cinsi gebe ratlar kullanıldı. Ratlar, grup 1 (sham grubu), grup 2 (kontrol/nitrofen grubu), grup 3 (nitrofen+NAC grubu), grup 4 ( nitrofen+ D vitamini grubu), grup 5 (nitrofen+NAC+D vitamini grubu) olarak 5 gruba ayrıldı. Grup 2, 3, 4 ve grup 5'e gebeliğin 9,5' uncu gününde 200 mg nitrofen bir ml zeytinyağı içinde, orogastrik yol ile verildi. Grup 3'e 16. günden itibaren 4 gün süre ile subkutan yol ile 800 mg/kg'dan NAC verildi. Grup 4'e 16. günden itibaren 4 gün süre ile subkutan yol ile 1 mcg/kg'dan D vitamini ve grup 5'e 16. günden itibaren 4 gün süre ile subkutan yol ile 800 mcg/kg'dan NAC ve 1mcg/kg'dan D vitamini verildi. Gebeliğin 21-22. gününde doğan yavru ratlara laparotomi yapıldı. Grup 1(n=8),grup 2(n=6)' den rastgele seçilen ve sol diyafragma hernisisaptanan ve grup 3(n=29), 4(n=11) ve 5(n=11)'den sol diyafragma hernisi tespit edilen yavru ratların akciğerleri çıkarıldı. Akciğerler morfolojik (vücut ağırlığı, sağ akciğer ve sol akciğer ağırlığı, akciğer / vücut ağırlığı oranı), histopatolojik (Alveolar septal kalınlık, interstisyum, epitelyal hücreler) ve immunohistokimyasal (TGF-β1 ve Sürfaktan Protein A) olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of NAC and vitamin D to pulmoner hypoplasia of nitrofen-induced diaphragmatic hernia rat model Dr.Seniha Esin ODABAŞ Congenital diaphragmatic hernia (CDH) is an anomaly, the mortality of which is still high despite the advancements in the neonatal/newborn intensive care unit. The most important cause of deaths in CDH is the pulmonary hypoplasia. The cause of pulmonary hypoplasia, although not yet totally clarified, is thought to be multifactorial. In this study, the effect of N- acetil (NAC),Vitamin D and also the effect of Vitamin D with NAC onpulmonary hypoplasia was studied in the rats with nitrofen induced CDH. In this study, pregnant rats of Sprague Dawley were used. Rats were divided into 5 groups as group 1 (group sham), group 2 (control: group nitrofen), group 3 (group nitrofen+NAC), group 4 (group nitrofen+ Vitamin D) and group 5 (group nitrofen+NAC+ Vitamin D). Groups 2, 3, 4 and 5 were given 200 mg of nitrofenin 1 ml olive oil through the orogastric administration on the gestational day 9,5. Starting from the 16th day, group 3 was given 800 mg/kg NAC through the subcutaneous injection for 4 days. Group 4, on the other hand, was given 1 mcg/kg Vitamin D through the subcutaneous injection for 4 days, starting from the 16th day, while group 5 was given 800 mcg/kg NAC and Vitamin Dthrough the subcutaneous injectionfor 4 days, starting from the 16th day. Laparotomy was performed on the rats born on the 21st-22nd gestational days. The lungs of the newborn rats which were randomly selected from group 1 (n=8) and group 2 (n=6) and in which left diaphragmatic hernia was determined were excised along with the lungs of the newborn ones selected from group 3 (n=29), Group 4 (n= 11) and group 5 (n=11) in which left diaphragmatic hernia was determined, as well.The lungs were morphologically (body weight, weights of right and left lungs, lung / body weight ratio), histopathologically (Alveolar septal thickness, interstitium,epithelial cells ) and immunohistochemically (TGF-β1 and surfactant Protein A)examined. In the morphological examination of the lungs, no statistically significant difference was found in terms of body weight, and the weight right lungs. (p>0,05). Considering the left lung weight, lung weight/ body weight ratio, group 2 was seen to be statistically significant lower when compared to other groups.