Konjenital diyafram hernili hastalarda prognostik faktörler ve akciğer gelişimine etkilerinin ventilasyon perfüzyon sintigrafisiyle değerlendirilmesi
The prognostic factors of congenital diaphragmatic hernia patients and theevaluation of the effects of lung development with ventilation-perfusion scintigraphy
- Tez No: 815359
- Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN HİÇSÖNMEZ, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖTGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Konjenital posterolateral diyafram hernisi son gelismelerle mortalitesi %10 ile %35 arasında değismekte olan bir anomalidir. Çalısmamızın amacı konjenital diyafram hernili hastalarda sağkalımı etkileyen prognostik faktörlerin belirlenmesi ve akciğer gelisimine etkilerinin ventilasyon-perfüzyon sintigrafisiyle değerlendirilmesidir. Ocak 2000-Nisan 2010 tarihleri arasında Baskent Üniversitesi Ankara Hastanesi ve Adana Uygulama ve Arastırma Merkezi çocuk cerrahisi kliniğinde konjenital posterolateral diyafram hernisi tanısıyla ameliyat edilen 55 hastanın demografik bulguları, olası prognostik faktörler, ameliyat sonuçları ve 19 hastanın infant döneminde yapılan akciğer ventilasyon-perfüzyon sintigrafisi sonuçları geriyedönük olarak incelendi. Konjenital diyafram hernili hastalarımızda ölüm oranımız % 20'dir. Posttermlerin (p=0,013), sağ taraflı konjenital diyafram hernili hastaların (p=0,042), defekt çapı 4 ve 4'ün üstünde olanların (p=0,015), 5. dakikadaki apgar skoru < 5 olanların (p=0,001), sol taraflı konjenital diyafram hernili hastalarda karaciğer herniasyonu olanların (p=0,018), kardiyak anomalisi olanların (p=0,048), pulmoner hipertansiyonu olanların (p=0,001), ilk kan gazı pH, ameliyat öncesi kan gazı pH ve ameliyat sonrası kan gazı pH değerleri düsük olanların (p=0,024, p=0,001, p=0,000) ve ilk kan gazı PaCO2, ameliyat öncesi kan gazı PaCO2 ve ameliyat sonrası kan gazı PaCO2 değerleri yüksek olanların (p=0,014, p=0,001, p=0,000) prognozunun kötü etkilendiği saptanmıstır. Hastaların ventilasyon-perfüzyon sintigrafisinde; aynı taraf akciğerde perfüzyonun ve ventilasyonun azaldığı ve karsı taraf akciğerde perfüzyonun ve ventilasyonun arttığı, erkeklerin aynı taraf akciğer ventilasyonunun daha kötü olduğu (p=0,042), yama kullanımının aynı taraf akciğer perfüzyonunu (p=0,039) ve ventilasyonunu kötü etkilediği (p=0,039), sol taraflı hernisi olanlarda; mide herniasyonu olanların aynı taraf akciğer perfüzyonunun azaldığı (p=0,014), karsı taraf akciğer perfüzyonunun arttığı (p=0,014) ve karaciğer herniasyonu olanların karsı taraf akciğerin ventilasyonunun arttığı (p=0,013) saptanmıstır. Ventilasyon-perfüzyon sintigrafisi infantlarda kolayca yapılabilir ve pulmoner hipoplazi nedeniyle etkilenmis olan solunum fonksiyonları değerlendirilebilir. Yasayan hastalarda erkek cinsiyet, yama kullanımı, sol taraflı hernilerde; mide ve karaciğer herniasyonu olması pulmoner hipoplaziye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Congenital posterolateral diaphragmatic hernias are the anomalies that the mortality rates are changing between 10%-35% with the latest improvements. The aim of our study is to determine the prognostic factors of survival of congenital diaphragmatic hernia patients and to evaluate the effects of lung development with ventilation-perfusion scintigraphy. There are 55 patients who were operated with the diagnosis of congenital posterolateral diapragmatic hernia between January 2000 and April 2010 in pediatric surgery clinic of Ankara Baskent University Hospital and Adana Research Center were evaluated retrospectively with their demographic findings, probable prognostic factors, surgery results and the results of 19 patients' ventilation-perfusion scintigraphy in the infancy period. The mortality ratio of our congenital diapragmatic hernia patients is 20%. The prognosis was influenced bad with postterms (p=0,013), the right sided congenital diapragmatic hernia patients (p=0,042), patients with diameter of the defect were 4 and more than 4 (p=0,015), the apgar score was less than 5 in the fifth minute (p=0,001), the left sided congenital diapragmatic hernia patients with liver herniation (p=0,018), the patients who had cardiac anomalies (p=0,048), the patients who had pulmonary hypertension (p=0,001), the patients who had low pH values in the first, pre and post operation blood gases (p=0,024, p=0,001, p=0,000) and the high PaCO2 values in the first, pre and post operation (p=0,014, p=0,001, p=0,000). The perfusion and ventilation were decreased in ipsilateral lung and elevated in contalateral lung. The ipsilateral lung ventilation was badly ifluenced in boy patients (p=0,042). The ipsilateral using of patchs were influenced badly the perfusion (p=0,039) and ventilation (p=0,039). The patients who had left sided hernias with gastric herniation had ipsilateral low lung perfusion (p=0,014) and contralateral high lung perfusion (p=0,014) and the patients who had liver herniation had contralateral high lung ventilation (p=0,013) were also demonstrated with the evalution of ventilation-perfusion scintigraphy The ventilation-perfusion scintigraphy could be done infants very easly and could demonstrate the affected breath functions because of the pulmonary hypoplasia. Boy gender, using patchs, left sided hernias with gastric and liver herniation were contributed pulmonary hypoplasia in living patients.