Evre 4 küçük hücreli dışı akciğer kanserinde kemoterapi yanıtı ve prognozun değerlendirilmesinde apelinin yeri
The role of apelin in estimation of chemotherapy responce and prognosis in grade 4 nonsmall cell lung cancer
  1. Tez No: 334112
  2. Yazar: SİNEM ÖZSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ÇOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Akciğer kanseri sigara içme alışkanlığındaki artışa paralel olarak 1985'ten itibaren dünya genelinde en sık görülen kanser türü haline gelmiştir. Son yıllarda akciğer kanseri prognozunun ve tedavi yanıtının öngörülebilmesinde moleküler belirteçlerin kullanım etkinliği, üzerinde çok çalışılan konulardan biri haline gelmiştir. Çalışmamızda kemoterapi verilen evre 4 KHDAK olgularında tümör dokusunda apelin ekspresyonu ile genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ilişkisinin değerlendirilmesi ve kemoterapi direncinin ortaya konması için tedavi yanıtlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı?nda 2004-2011 yılları arasında izlenen, doku biyopsisi ile KHDAK tanısı alan ve kemoterapi uygulanan olgular retrospektif olarak incelenmiştir. Tanı anında alınan bronkoskopik biyopsi örneklerine immunohistokimyasal inceleme yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların yaş ortalaması 59.0 ± 9.2?dir. Olguların % 82.7?si (67 olgu) erkek, % 17.3?ü (14 olgu) kadındır. Tanı dağılımına bakıldığında 30 olguda (% 37) skuamöz hücreli karsinom, 20 olguda (% 24.7) adenokarsinom, 31 olguda (% 38.3) ise alt tip ayrımı yapılamayan KHDAK saptanmıştır. En çok tercih edilen birinci hat kemoterapötik rejim sisplatin/karboplatin + gemsitabin (39 olgu, % 48.1) kombinasyonudur. Apelin ekspresyonu değerlendirildiğinde 30 olguda (% 37) apelin pozitifliği saptanmamış; 21 olguda (% 25.9) 1(+), 20 olguda (% 24.7) 2(+), 10 olguda (% 12.3) ise 3(+) saptanmıştır. Apelin pozitifliği ile genel sağkalım, altı aylık ve bir yıllık sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p değerleri sırasıyla 0.05, 0.74, 0.63). Ayrıca uygulanan kemoterapiler ya da yan etkiler açısından da anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Genel sağkalımın apelin pozitifliği saptanan olgularda apelin pozitifliği saptanmayan olgulara göre daha kısa olduğu görülmüştür (p=0.05). Bu çalışma ile bir anjiogenik faktör olan apelinin prognostik bir faktör olarak kullanılabilirliğine dair anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir. Bu konuda daha geniş olgu sayısına sahip çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in lung cancer, smoking status in the world since 1985, has become the most common type of cancer. İn recent years, molecular markers in lung cancer prognosis and prediction of treatment response-use efficiency, has become one of the most studied subjects on. Given chemotherapy in patients with stage 4 NSCLC, tumor tissue expression of apelin evaluate the relation between overall survival and progression-free survival and resistance to chemotherapy is intended to demonstrate the comparison of responses to treatment. Ege University Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, between 2004-2011 followed by tissue biopsy and chemotherapy patients diagnosed with NSCLC were analyzed retrospectively. Immunohistochemical analysis was performed bronchoscopic biopsy samples taken from the time of diagnosis. The mean age of the patients included in the study were 59.0 ± 9.2 respectively. 82.7% of the patients (67 cases) were male and 17.3% (14 cases) were female. 30 patients (37%) had squamous cell carcinoma, 20 cases (24.7%) had adenocarcinoma and 31 cases (38.3%) had NSCLC subtype. The most preferred first-line chemotherapeutic regime was cisplatin / carboplatin + gemcitabine (39 patients, 48.1%) combination. When apelin expression analysed, 30 patients (37%) were not detected apelin positive; 21 cases were detected (25.9%) 1 (+), 20 patients were detected (24.7%) 2 (+) and 10 patients were detected (12.3%) 3 (+). Six-month and one-year survival between apelin positivity and overall survival was statistically significant. (p values of 0.05, 0.74, 0.63). Also there was no significant difference between apelin positivity and side effects of chemotherapy. Overall survival of patients with positive apelin was shorter than the patients who had no apelin positivity. (p = 0.05). In this study, we have no statistically results that apelin can use as a prognostic factor. There is a need for studies with a larger number of cases in this regard.