Peritoneal metastazların saptanmasınd F-18 FDG PET/BT'nin rolü: Retrospektif ön sonuçlar
The role of 18F FDG PET/BT in dedecting peritoneal metastases: Retrospective preliminary results
  1. Tez No: 334117
  2. Yazar: BARAN YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ MURAT ARGON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş:F18-FDG-PET/BT,BT'yle tespit edilemeyen metastaz bölgelerini ve/veya ek peritoneal metastaz alanlarını gösterebilmekte,böylece tedavi protokolünü değiştirmekte ve tedavi takibinde kullanılmaktadır.Çalışmamızın amacı,peritoneal metastazların saptanmasında F18-FDG-PET/BT'nin rolünü değerlendirmek ve BT'yle karşılaştırmaktır.İkinci amacımız,kanıtlanmış peritoneal metastazı olan hastalarda F18-FDG tutulumunun farklı metabolik paternlerini belirlemektir.Üçüncü amacımız, peritoneal metastazın sitopatolojik/histopatolojik olarak kanıtlandığı, ancak primer malignitenin tespit edilemediği durumlarda, F18-FDG-PET/BT'nin primer odağı saptamadaki rolünü değerlenmektir.Gereç-Yöntem:EÜTF Nükleer Tıp ABD'ye Eylül 2011?Ağustos 2012 tarihleri arasında, F18-FDG-PET/BT tetkiki için gönderilen 1435 hastanın 93'ünde peritoneal metastazdan şüphelenildi. Bu 93 hastadan histopatoloji/sitopatoloji sonucu olan, tümör belirteçleri çalışılmış,F18-FDG-PET/BT ve BT tetkikleri yakın zamanlı yapılmış 29 olgu çalışmaya dahil edildi ve incelendi.Histolojik/sitolojik tanısı olmayan hastalarda sonuçlar radyolojik/klinik takiple korele edildi.Bulgular:29 olguluk çalışma grubumuzun 20'sinde peritoneal metastazın son tanısı histolojik/sitolojik tanıya(10),BT'ye veya radyolojik/klinik izleme(10) dayanarak konuldu.F18-FDG-PET/BT'nin peritoneal metastaz olarak değerlendirdiği 9 hastanın 3'ünde ise peritoneal sitoloji negatifti.Peritoneal asit sıvısı izlenen 17 hastanın 2'sinin F18-FDG-PET/BT'de artmış F18-FDG tutuluşu izlenirken,15 hastada SUVmax düzeyleri düşüktü(
Özet (Çeviri)
Aİm:The aim of our study?s to evaulate the role of PET/CT in detecting peritoneal metastases and to compare the results within CT.Our second aim?s to identify various metabolic 18F-FDG retainment patterns in patients with proven peritoneal metastases.The third aim?s to evaluate the role of PET/CT in determining primary site for cases in whom peritoneal metastasis has been proven cytopathologically/histopathologically but the primary malignancy couldn?t be detected.Materials-Methods:29 cases who?re investigated with PET/CT and CT in recent time were included in our study group and they?re investigated retrospectively.In patients with no histologic/cytologic diagnosis,the results?re correlated by radiologic/clinical follow-up.Findings:In 20 of 29,the ultimate diagnosis of peritoneal metastasis was based on histologic(5)/cytologic(5) diagnosis,or radiological/clinical observation without any histologic/cytologic investigation(10).Peritoneal aspiration cytology was negative in 3 of 9 patients who had peritoneal metastases according to PET/CT.For 20 patients with proven metastases, diffuse metabolic pattern(n:2),nodular involvement pattern(n:12) nodular+diffuse involvement patterns(6) were observed.For the 4 patients in whose peritoneal biopsies,malignancy was detected and PET/CT was applied for the exploration of primary site,in 3 of them primary tumour could be detected.Conclusion:PET/CT?s a useful diagnostic tool for situations in when peritoneal biopsy cannot be used or is non-diagnostic.We identified two patterns of displayable glucose patterns. In addition,we detected that PET/CT was more successful in locating primary site compared to CT.Due to this high level of success,the most effective treatment can be planned for peritoneal metastases;thus survival time of the patient increases.Our study shows that PET/CT has important contribution to CT in detecting peritoneal metastasis.