Over kanserli hastalarda peritoneal karsinomatozis saptanmasında 18F-FDG PET/MR görüntülemenin katkısı
Contribution of 18F-FDG PET/MR imaging in detection of peritoneal carcinomatosis in patients with ovarian cancer
- Tez No: 763496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SOYDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Over Kanserli Hastalarda Peritoneal Karsinomatozis Saptanmasında 18F-FDG PET/MR Görüntülemenin Katkısı Amaç: Over kanserlerinde periton metastazı varlığı hastalığın prognozunu etkileyen en önemli faktörlerdendir. Periton metastazlarının erken ve doğru tespiti, hastalığın yönetimini ve uygun tedavi ile sağkalımı önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada, over kanserli hastalarda peritoneal nüks tespiti için 18F-FDG PET/BT ve 18F-FDG PET/MR görüntülemenin tanısal performanslarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada operasyon sonrası takipte serum Ca-125 düzeyleri yüksek olan ve yeniden evreleme amacı ile 18F-FDG PET/BT görüntülemeye yönlendirilen over kanserli 45 hastanın 66 görüntülemesi (ortanca yaş: 58,1; min-maks: 33-79) prospektif olarak incelendi. Tüm hastalara tüm vücut 18F-FDG PET/BT ardından tüm abdomen PET/MR görüntüleme yapıldı. Periton 13 bölgeye ayrılarak her hasta için her iki görüntüleme yönteminde peritoneal karsinomatozis indeksi (PKİ) hesaplandı PET/BT ve PET/MRG görüntüleri peritoneal nükslerin varlığı ve yerleşimi açısından görüntüleme bazlı ve bölge bazlı olarak değerlendirildi. Bulgular: Görüntüleme bazlı analizde; 34 18F-FDG PET/BT görüntülemesinde (%52) ve 49 PET/MRG görüntülemesinde (%74) peritoneal metastaz ile uyumlu bulgular saptandı. (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Contribution of 18F-FDG PET/MR Imaging in Detection of Peritoneal Carcinomatosis in Patients with Ovarian Cancer Aim: Presence of peritoneal metastasis in ovarian cancer is one of the most important factors affecting the prognosis of the disease. Early and accurate detection of peritoneal metastases significantly affects the management of the disease and survival with appropriate treatment. In this study, it was aimed to compare the diagnostic performances of 18F-FDG PET/CT and 18F-FDG PET/MR imaging for the detection of peritoneal recurrence in patients with ovarian cancer. Materials and Methods: In this study, 66 images of 45 patients (median age: 58.1 years; min-max: 33-79) with ovarian cancer who had high serum Ca-125 levels at post-operative follow-up and were referred to 18F-FDG PET/CT imaging for restaging were prospectively analyzed. All patients underwent whole body 18F-FDG PET/CT followed by whole abdomen PET/MR imaging. The peritoneum was divided into 13 regions and the peritoneal carcinomatosis index (PCI) was calculated for each patient in both imaging modalities. PET/CT and PET/MRI images were evaluated for the presence and localization of peritoneal recurrences based on imaging modality and region. Results: In imaging-based analysis; 34 18F-FDG PET/CT imaging (52%) and 49 PET/MRI imaging (74%) revealed findings consistent with peritoneal metastasis. (p=0.001).