Mesleki olarak metallere maruz kalan işçilerin biyolojik örneklerinde arsenik düzeyleri
Determination of arsenic levels in biological samples of occupationally exposed workers
- Tez No: 334142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KAYAALTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Biyokimya, Kimya, Forensic Medicine, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle Ankara Meslek Hastalıkları Hastanesine başvuran 95 metal işçisinin kan, idrar ve saç örneklerinde arsenik düzeylerinin belirlenmesi için grafit fırınlı atomik absorbsiyon cihazıyla (GFAAS) hassas bir yöntemin geliştirilmesi ve valide edilmesidir. Doğrudan metallere maruz kalan gönüllülerin biyolojik örneklerinden toplandığı için metal işçilerinin kronik arsenik maruziyeti riski altında olup olmadıklarını vurgulamakta amaçlanmıştır. Örnekler analizlerden önce mikrodalga fırında asitle yıkılama basamağından geçirildiler. Biyolojik örneklerde arsenik seviyesini belirlemek içik zeeman zemin düzeltme sistemli grafit fırınlı atomik absorbsiyon spekstroskopisi (GFAAS) kullanıldı. Yöntem sırasıyla 0,37 µg/L ve 1,1 µg/L?ye eşit gözlenebime sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) ile 0-100 µg/L arsenik konsantrasyonu arasında doğrusallık gösterdi. Kalibrasyon grafiği yüksek bir korelasyon katsayısı (r2=0,9983) ile karakterize edildi. Yöntemin validasyonu referans materyallerin kullanımıyla tekrarlanabilirlik ve doğruluk (gerçeklik) açısından yapıldı. Mevcut çalışmada, arsenik düzeyleri sırasıyla kanda 3,89-52,44 µg/L; idrarda 1,26-27,54 µg/L ve saçta 0,06 -7,90 mg As/kg aralığında değişmiştir. Metal işçilerinin kanda, idrarda ve saçtaki arsenik seviylerinin ortalamaları sırasıyla 21,25±12,47 ppb, 6,43±4,99 ppb ve 1,81±1,79 ppm olarak bulunmuştur. Biyolojik örneklerler yaşa, sigara içme alışkanlığına, maruziyet süresine ve beden kitle indeksine (BKİ) göre sınıflandırıldılar. SPSS 19.0 paket programı ile sonuç olarak ortaya çıkan değerler için istatistiksel testler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this study was to develop and validate a sensetive method with graphite furnace atomic absorption spectroscopy (GFAAS) to determine arsenic concentration in blood, urine and hair samples of 95 smelter workers who admitted to Ankara Occupational Diseases Hospital. Since the biological samples are collected from the volunteers who have been directly exposed to metals, it is also aimed to emphasize whether or not the smelter workers are under risk in terms of chronic arsenic exposure . Prior to analysis; the samples were pre-treated with the acid digestion procedure. In order detect arsenic levels in the biological samples, graphite furnace atomic absorption spectrometer equipped with zeeman background correction system was utilized. The method showed linearity in the range of 0-100 µg/L with a dedection and quantification limit equal to 0,37 µg/L and 1,1 µg/L respectively. The calibration curve was characterized by a high correlation coefficient (r2=0,9983). Validation of the method was performed in terms of repeatability and accuracy with the use of reference materials. In the present study, arsenic levels ranged between 3,83 and 52,44 µg/L in blood; 1,26 and 27,54 µg/L in urine; 0,06 and 7,90 mg As/kg in hair. Mean arsenic levels in blood, urine and hair samples of smelter workers are found as 21,25±12,47 ppb, 6,43±4,99 ppb, 1,81±1,79 ppm, respectively. Biological samples were classified according to age, smoking habits, exposure time and body mass index. Statistical tests were performed for the resultant values by SPSS 19.0 software.