Kurşuna maruz kalan bireylerde lenfosit DNA hasarının belirlenmesi
DNA damage evaluation using comet assay in workers occupationally exposed to lead
- Tez No: 334156
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mesleki olarak kurşuna maruziyet bir çok sağlık sorununa neden olabilir. Kurşun bir çok enzimin aktivitesini engelleyebilir ve oksidatif strese neden olabilir, DNA tek zincir kırıklarının, çift zincir kırıklarının ve DNA-protein çapraz bağlarının sıklığını artırabileceği gibi mikronüklei ve kromozomal aberasyon oluşumuna ve DNA hasarına neden olabilir. Genetik hasardaki artış ise insanda kanser oluşumuna neden olmaktadır. Bu çalışmada, kurşuna mesleki olarak maruz kalmış bireylerde lenfosit DNA hasarı ve kan kurşun düzeyleri arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Bu bağlantıyı değerlendirebilmek için kurşuna maruz kalmış 61 işçinin lenfositlerindeki DNA hasarı izlenmiştir. DNA hasar düzeyleri üç komet parametresi (TI, TM ve DNAt)?ne göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational exposure to lead can cause many health problems. Lead can inhibit activity of many enzymes, cause oxidative stress, and increase the frequency of DNA single strand breaks, DNA double strand breaks and DNA-protein cross links. Lead can lead to micronuclei and chromosomal aberrations and cause DNA damage. İncreased genetic damage causes cancer in humans. The aim of this study was to investigate the association between DNA damage and blood lead levels in individuals occupationally exposed to lead. To evaluate this association, 61 workers exposed to lead were monitored in terms of DNA damage in blood lymphocytes. The levels of DNA damage were measured according to three comet assay parameters, including tail intensity (TI), tail moment (TM) and DNA tail (DNAt).