Fermente edilmiş Camellia sinensis (Siyah çay)'in farklı tüketim şekillerinin ve klorheksidin ile kullanımının mine yüzeyi renklenmesi üzerine olan etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of enamel staining after application of various consumption ways of fermented Camellia sinensis (Black tea) and chlorhexidine
- Tez No: 334161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN EREŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Estetiğin önemi toplumlarda giderek artarken estetik görüntüyü bozan dişlerdeki renk değişiklikleri hastanın psikolojik durumunu negatif etkilemektedir. Toplumumuzda çokça tüketilen çay da dişlerde renklenme meydana getirmesinden dolayı hastalar tarafından şikayet konusu olmaktadır. Öte yandan tedavi amacıyla kullanılan klorheksidin de dişlerde renklenme yapmakta ve estetik görüntüyü bozmaktadır.Çalışmamızın amacı, çay içerisindeki tanenlerin ağız ortamına girmeden evvel süt proteinleriyle şelasyon yapmasından dolayı tükürük proteinleriyle bağlanmak yerine süt proteinleriyle bağ yaparak diş renklenmesini azaltıp azaltmayacağını değerlendirmektir. Ayrıca klorheksidin kullanımının olduğu veya olmadığı durumlarda, farklı üretim yeri, içime hazırlanma şekli ve süt eklenerek veya eklenmeksizin hazırlanmış çayların diş minesi yüzeyinde meydana getirdiği renk değişikliğini araştırmaktır.Çalışmada Türk poşet çay, Türk poşet çay+süt, Türk poşet çay+süt+chx, Türk poşet çay+chx, Türk demleme çay, Türk demleme çay+süt, Türk demleme çay+süt+chx, Türk demleme çay+chx, yabancı poşet çay, yabancı poşet çay+süt, yabancı poşet çay+süt+chx, yabancı poşet çay+chx, yabancı demleme çay, yabancı demleme çay+süt, yabancı demleme çay+süt+chx, yabancı demleme çay+chx, distile su+chx, distile su olmak üzere 18 farklı solüsyon grubunun 36 adet dişin minesi üzerinde oluşturdukları renk değişikliği kolorimetre cihazı kullanılarak incelenmiştir. Dişler solüsyonlara maruz kalmadan önce ve sonra cihazla ölçüm yapılmıştır. Değerler L*, a*, b* cinsinden elde edilmiştir. Total renk değişikliğini hesaplamak için ?E= [(?L*)2+(?a*)2+(?b*)2]½ formülü kullanıldı.Dört farklı çay türünde total renk değişikliği (?E) değerlerinde çaylar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aesthetic concerns of a society are promoting factors for interrogating cultural drinking habits. Brewed black tea is a beverage consumed abundantly in our society and its staining effect on tooth enamel is one of the main complaints among the patients. Additionally, if the patient is prescribed with chlorhexidine mouthwash the staining becomes more striking. Aim of our study was to evaluate staining effects of black tea with various place of production, and various fashion of brewing. Secondly, whether the addition of milk tea reduced the tea staining of enamel due to the the binding of tannins with milk proteins prior to coming in contact with saliva proteins was investigated. Additionally, the staining effect of the use of chlorhexidine was tested.Thirty-six incisor teeth were incubated in water bath shaker with 16 different combination tea solutions in distilled water (Turkish infusion tea, Turkish infusion tea+milk, Turkish infusion tea+milk+chlorhexidine, Turkish infusion tea+ chlorhexidine, Turkish brewed tea, Turkish brewed tea+milk, Turkish brewed tea+milk+chlorhexidine, Turkish brewed tea+ chlorhexidine, imported infusion tea, imported infusion tea+milk, imported infusion tea+milk+chlorhexidine, imported infusion tea+chlorhexidine, imported brewed tea, imported brewed tea+milk, imported brewed tea+milk+chlorhexidine, imported brewed tea+chlorhexidine) and chlorhexidine+distilled water and distilled water. Enamel staining was measured using colorimeter before and after the exposure to solutions. Data was recorded as L*, a*, b* and total color difference was calculated by using the formula ?E= [(?L*)2+(?a*)2+(?b*)2]½.There were no significant difference of total color change (?E) among four tea types; Turkish infusion tea, Turkish brewed tea, imported infusion tea and imported brewed tea (p>0.05).