Sığır ve koyunlarda brucella ve şap aşılarının birlikte uygulanmasının bağışıklık düzeylerine etkisi
Immunity levels effect of together implement of brucella and fmd vaccines in cattle and sheep
  1. Tez No: 334171
  2. Yazar: İBRAHİM HANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Buzağı ve kuzularda Brucella ve Şap aşılarının eş zamanlı uygulamasının, farklı zamanlarda yapılması arasında oluşan humoral immunite açısından antikor titrelerinin karşılaştırılmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada yaşları 3-6 ay arasında olan buzağı ve kuzular kullanıldı. Parenteral Brucella ve Şap aşısı 23 adet buzağı ve 105 adet kuzuya uygulandı ve 12 ay süre ile antikor titreleri izlendi. Konjuktival Brucella ve Şap aşısı 91 adet buzağıya uygulandı 2 ay süre ile antikor titreleri takip edildi. Aşılama grupları, her çalışma grubunda hayvanlar üçe bölünerek elde edildi ve bu gruplara tek başına Şap aşısı, tek başına Brucella aşısı ve eş zamanlı 2 aşı uygulaması gerçekleştirildi. Şap aşısının rapellerine aşı prospektüsüne uygun şekilde devam edildi. Buzağılarda Parenteral ve Konjuktival aşı gruplarında maternal antikorlar, Konjuktival aşı grubunda üç buzağı (%1,37) dışında benzer bulundu. Üç buzağı (%1,37) dışında tüm hayvanlarda 1/10 düzeyinin altında bulundu. Buzağılarda ve kuzularda maternal antikorların O ve A tipine göre değiştiği saptandı. Buzağılarda, Parenteral ve Konjuktival aşı gruplarında Brucella antikor titreleri gruplar arasında benzer bulundu. Parenteral Brucella grubundaki 2.
Özet (Çeviri)
Immunity Levels Effect of Together Implement of Brucella and FMD Vaccines in Cattle and Sheep Our aim search in a manner comparative who antibody titer regarding humoral immunity made up of simultaneous vaccination and different timely vaccination of Brucella and FMD vaccines in calf and lamb. The calf and lamb 3-6 monthly. Parenteral Brucella and FMD vaccines was vaccinated 23 calf and 105 lamb and antibody titer was followed in time with 12 month. Conjunctival Brucella and FMD vaccines was vaccinated 91 calf and antibody titer was followed in time with 2 month. The animals in every working group was splited 3 part. This group was vaccinated alone FMD vaccine, alone Brucella vaccine and simultaneously FMD and Brucella vaccines. FMD vaccine rapels was continued suitably. The maternal antibodies was detected as similar in parenteral group. The maternal antibodies was detected as similar in konjunktival group in calves excluding 3 calves (%1,37). All calves was detected low of 1/10 titer excluding 3 calves (%1,37). The FMD maternal antibodies was detected to change according to O and A type in calves and lamb. The Brucella antibody titers in calves was detected as similar in parenteral and konjunktival vaccine groups. The 2.