Periodontal kemik defektlerinin varlığı ve bukkal-lingual lokalizasyonlarının belirlenmesinde farklı intraoral görüntüleme yöntemleri ile dijital subtraksiyon tekniğinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of digital subtraction technique with different intraoral radiography techniques for determination and identification of buccal-lingual localization of periodontal bony defects
  1. Tez No: 334170
  2. Yazar: MEHMET ERAY KOLSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN SEMRA PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte tüm medikal alanlarda olduğu gibi diş hekimliği radyolojisinde de konvansiyonel görüntüleme yöntemlerinin yanı sıra, dijital tekniklere doğru bir yöneliş olmuştur. Periodontal hastalıklarda kemik kaybının teşhisi, iyileşme sonrası oluşan kemik değişikliklerinin değerlendirilmesi için birçok görüntüleme sisteminden yararlanılmaktadır. Farklı tekniklerin (Periapikal grafiler, ısırtma grafisi (bite-wing) ve panoramik radyografiler) kullanımı ile periodontal defekt teşhisinde bazı kolaylıklar sağlanmaktadır. Ancak bukkal ve lingual kemik kayıpları, diş dokusunun görüntü üzerine süperpozisyonu nedeniyle net olarak görüntülenememektedir. Son yıllarda geliştirilen ?digital subtraction?? tekniği ile kemikte oluşan çok küçük değişikliklerin teşhisleri kolaylıkla sağlanmaktadır. Araştırmamızda mandibuler molar ve premolar dişlerin bukkal ya da lingual yüzeylerinde oluşturulan periodontal kemik defektlerinin, kablolu dijital sistem, kablosuz dijital sistem, konvansiyonel radyografi ve DSR ile saptanabilirliği değerlendirilmiştir. Deneysel olarak kuru mandibula üzerinde molar ve premolar dişlerde önce 2 mm, daha sonrasında 4mm olarak oluşturulan kemik defektleri, farklı görüntüleme sistemleri yardımı ile görüntülenmiş ve değerlendirme 10 ayrı gözlemci tarafından yapılmıştır. Araştırmamızın sonucunda, genel olarak defektin varlığı veya yokluğunu belirlemede kablolu dijital ve kablosuz dijital görüntüleme sistemlerinin etkinliği daha fazla iken, bukkal/lingual lokalizasyonu belirlemede konvansiyonel yöntem daha etkin bulunmuştur. Defekt lokalizasyonunun belirlenmesinde DSR ile konvansiyonel, kablolu dijital, kablosuz dijital sistemler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
By the advance in technology there is tendency to digital techniques besides conventional imaging systems in dentistry like in all medical fields. Different kinds of imaging systems are used for assesment of bony changes after healing process in periodontal diseases. Usage of different techniques (periapical radiographies, bite-wings, panoramic radiographs) are convenient in diagnosis of periodontal bony defects. However determination of buccal and lingual bony defects could not be easily performed due to superposition of dental tissues. By the advance of digital subtraction technique in recent years even small changes in bone could be easily detected. In this research detectability of buccal and lingual defects in molar and premolar teeth by direct digital imaging, phosphor plate (semi-direct digital imaging), conventional radiography and DSR is investigated. In our research we first drilled artificial bony defects of 2mm and 4 mm on dry mandibles and then images of these defects are taken by four different imaging techniques. Evaluation of these images are performed by 10 different observers. As a result of our research we found that while defining the presence of periodontal bony defects, direct digital imaging and sem,-direct digital imaging is more effective than other imaging systems. But, in defining the buccal and lingual positions of bony defects, conventional imaging is more effective. We found no statistical difference between conventional imaging, direct digital imaging and semi-direct imaging in defining the defect localization.