Maternal metallotiyonein poliformizminin anne biyolojik materyali metal düzeyleri ve yenidoğan gelişimi üzerine etkisi
The effect of metallothionein polymorphism on metal levels in maternal biological samples and development of newborn
  1. Tez No: 334176
  2. Yazar: DENİZ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Maternal Metallotiyonein Poliformizminin Anne Biyolojik Materyali Metal Düzeyleri ve Yenidoğan Gelişimi Üzerine Etkisi Bu çalışmanın amacı, gebe kadınlardaki MT2A kor promotor bölgesi polimorfizminin; anne biyolojik materyali (maternal kan, kordon kanı ve plasenta örnekler)?ide metal düzeyleri ve yenidoğan gelişimi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 95 gebede metallotiyonein 2A kor promotor bölge ?-5 upstream?deki A?G tek nükleotid polimorfizmi (SNP) araştırıldı. İzole edilen DNA?ların MT2A promotor bölgesi, PCR tekniği ile çoğaltılarak, 241 bp uzunluğundaki oligonükleotid amplifiye edildi. PCR ürünü BsgI restriksiyon enzimi ile kesildi. Maternal metallotiyonein 2A kor promotor bölge ?-5 upstream?deki A?G tek nükleotid polimorfizminin; Maternal kan, kordon kanı ve plasenta örneklerinde Cd, Pb, Zn, Cu ve Fe konsantrasyonları ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Metallothionein Polymorphism on Metal Levels in Maternal Biological Samples and Development of Newborn The aim of this study is to determine the polymorphism of MT2A core promoter region in our population and investigate whether this polymorphism has an effect on metal levels in the maternal biological samples and development of newborn. The study population consisted of consecutive cases attending the Gynecolgy Department of Ankara University?s Faculty of Medicine. Also, A?G single nucleotide polymorphism (SNP) was investigated in the womens? MT2A core promoter region in the ?-5 upstream?. The MT2A promoter region of the isolated DNAs, were amplified with the PCR technique and 241 bp oligonucleotide were produced. The amplified oligonucleotides were cut with BsgI restriction enzyme. After the determination A?G SNP in the MT2A, the Cd, Pb, Zn and Cu concentration of the maternal biological samples were measured and the correlation between the polymorphic characteristics and metal level were investigated.