Etlik damızlıklarda yumurtalara demir ve çinko nanopartküllerinin in ovo enjeksiyonunun embriyonun metabolizmasına etkisi
The effect of in ovo injection nanoparticulus iron and zinc into eggs of broiler breeders on embryo metabolism
- Tez No: 950334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BABACANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada farklı embriyonik keselere in ovo (İO) enjeksiyon yöntemi ile L-arjinin kaynaklı demir (Fe) ve çinko (Zn) mineralleri ile bu iki mineralin kombinasyonuna ait nano partiküllerin enjeksiyonunun embriyo/civciv gelişimi, karaciğer dokusunda transferrin reseptör (TFRC) ve metallothionein (MT) genlerin mRNA gen ekspresyon ve glikojen düzeyleri, kemik gelişimi ve mineralizasyonu, vücut bileşimi, kalıntı sarı kese bileşimi ve kan serumu Fe ve Zn düzeyleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneme materyalini ROSS 308 genotipine ait 1200 adet kuluçkalık yumurtalarda gelişen embriyolara enjeksiyon yapılmayan grup (K) ve kuluçkanın 14.5'uncu gününde sarı keseye ve 17.5'uncu gününde amniyon keseye 80 μg düzeyinde organik nano Fe (Fe1, Fe2) ve Zn (Zn1, Zn2) mineralleri ile bu iki mineralin kombinasyonuna (FeZn1, FeZn2) ait gruplar deneme desenini oluşturmuştur. Embriyonik yaşın 16 ve 19'uncu günlerinde embriyo gelişimi etkilenmezken, Fe1 grubunda göğüs kası ağırlığı (P=0.06) ve Zn2 grubunda karaciğer ve kalp ağırlıkları (P=0.01) artmıştır. Çıkışta civciv gelişimi, kemik gelişimi ve bileşimi ile kemik mineralizasyonu üzerine nano organik mineral enjeksiyonunun etkisi önemsizken, sağ tibia çapı K grubuna göre Fe1 grubunda önemli düzeyde daha yüksek, Fe2 grubunda ise daha düşük saptanmıştır (P=0.02). Çıkışta K grubuna göre Zn1 grubunda tüm vücut KM içeriği daha düşük ve HK içeriği daha yüksek (P=0.03), sarı kese HY içeriği Fe2 grubunda daha düşük (P=0.04), sarı kese Fe düzeyi Fe1 grubunda daha düşük (P=0.04) ve serum Fe düzeyi Fe1 ve Fe2 gruplarında daha yüksek (P=0.06) saptanmuştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of in ovo (IO) injection of L-arginine-derived iron (Fe) and zinc (Zn) minerals and nanoparticles of the combination of these two minerals into different embryonic sacs on embryo/chick development, mRNA gene expression and glycogen levels of transferrin receptor (TFRC) and metallothionein (MT) genes in liver tissue, bone development and mineralization, body composition, residual yolk sac composition and blood serum Fe and Zn levels. The experimental material consisted of the experimental design consisting of the group in which embryos developing in 1200 hatching eggs of the ROSS 308 genotype were not injected (C) and the groups in which 80 μg of organic nano Fe (Fe1, Fe2) and Zn (Zn1, Zn2) minerals were injected into the yolk sac on the 14.5th day of incubation and into the amniotic sac on the 17.5th day of incubation, and the combination of these two minerals (FeZn1, FeZn2). While embryo development was not affected on days 16 and 19 of embryonic age, breast muscle weight increased in the Fe1 group (P=0.06) and liver and heart weights increased in the Zn2 group (P=0.01). While the effect of nano organic mineral injection on chick development, bone development and composition and bone mineralization at hatching was insignificant, the right tibia diameter was significantly higher in the Fe1 group and lower in the Fe2 group compared to the C group (P=0.02). At hatching, whole body DM content was lower and HK content was higher in the Zn1 group compared to the C group (P=0.03), yolk sac HY content was lower in the Fe2 group (P=0.04), yolk sac Fe level was lower in the Fe1 group (P=0.04) and serum Fe level was higher in the Fe1 and Fe2 groups (P=0.06).