Enfekte süt dişi kök kanalında yer alan seçilmiş odontopatojenik mikroorganizmalara karşı ozonun etkinliğinin mikrobiyolojik olarak in vivo ve in vitro koşullarda değerlendirilmesi
An in vitro and in vivo assessment of the effectiveness of ozone application against selected odontopathogenic microorganisms in infected primary teeth root-canal
  1. Tez No: 334175
  2. Yazar: EFSUN SONGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS TULGA ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada OzonyTronX® cihazı ile 80 s. ozon gazı uygulaması, %2,5?lik sodyum hipoklorit (NaOCI) irrigasyonu ve her iki ajanın birlikte kullanılmasının, inatçı enfeksiyonların oluşumundan sorumlu olduğu bilinen E. faecalis ve C. albicans mikroorganizmaları üzerindeki etkinliğinin in vivo ve in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve in vitro işlemlerin SEM görüntüleri ile desteklenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın in vitro bölümünde, deney materyallerinin antibakteriyel etkinlikleri E. faecalis ATCC 29212 ve C. albicans ATCC 10231 suşları ile deneysel olarak enfekte edilen süt dişi kök kanalları kullanılarak değerlendirilmiştir. Bakterilerin kök kanal örneklerine inokülasyonundan sonra, dişler rastgele olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmış ve enfekte kök kanallarından steril kağıt kon alınan ilk örnek ile kontaminasyonun kontrolü sağlandıktan sonra çalışma gruplarına göre belirlenen irrigasyon ve dezenfeksiyon işlemleri uygulanmıştır. Bu işlemleri takiben alınan mikrobiyoijk kök kanal örnekleri 2 ml RTF içeren test tüplerine aktarılmış ve canlı kalan mikroorganizma değerleri geleneksel kültür yöntemi ile CFU/ml-1 cinsinden hesaplanarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızın in vivo bölümü, yaşları 5-10 aralığında değişen 36 çocuk hastanın klinik ve radyografik muayeneleri sonucunda ilerlemiş çürüğe bağlı olarak periapikal/ furkasyon bölgesinde lezyon bulunan ve kanal tedavisi endikasyonu konulan 36 adet alt çene süt II. azı dişinde gerçekleştirilmiştir. Antibakteriyel ajanların klinik koşullardaki mikrobiyolojik etkinliğinin değerlendirilebilmesi için, kök kanal giriş kavitesinin açılmasını takiben alınan örnek ile irrigasyon ve dezenfeksiyon işlemlerini takiben alınan kök kanal örnekleri 2 ml RTF içeren test tüplerine aktarılmış ve tespit edilen mikroorganizma miktarları CFU/ml-1 cinsinden hesaplanarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, irrigasyon ve dezenfeksiyon işlemi öncesi ve sonrası alınan mikrobiyolojik kök kanal örneklerinden elde edilen veriler Wilcoxon Sıralı işaret testi ile, gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olup olmadığı Kruskal-Wallis testi ile incelenmiş ve p Grup 2 (Ozon gazı uygulaması) ile aynı olacak şekilde tespit edilmiş ve elde edilen sonuçlar SEM görüntüleri ile desteklenmiştir. Çalışmamızın in vivo bölümünde, enfekte süt dişi kök kanallarından alınan mikrobiyolojik örnekler ve antibakteriyel ajanın uygulanmasını takiben alınan örneklerden elde edilen verilere göre, tüm gruplarda kullanılan ajandan bağımsız olarak anlamlı bir azalma görülmüştür (p Grup 1 (%2,5?lik sodyum hipoklorit) = Grup 2 (Ozon gazı uygulaması) iken, C. albicans için; Grup 3 (Ozon gazı uygulaması ve %2,5?lik sodyum hipokloritin birlikte uygulaması) > Grup 1 (%2,5?lik sodyum hipoklorit) > Grup 2 (Ozon gazı uygulaması) şeklindedir. Çalışmamızdan elde edilen bulgulara dayanarak, enfekte süt dişi kök kanallarında etkili dezenfeksiyon sağlayan ozon gazının kullanım süresinin kısa olması nedeni ile özellikle kooperasyonun zor sağlandığı çocuk hastalarda süt dişi kanal tedavisinde sodyum hipoklorite alternatif olarak kullanılabileceğini, bununla birlikte antibakteriyel etkinliği arttırması sebebi ile, sodyum hipoklorit solüsyonu ile birlikte kullanımının daha etkili sonuç verebileceğini düşünmekteyiz. Ancak, ozon gazı uygulamasının, tedavinin başarısına olana etkisinin değerlendirilebilmesi için uzun dönem takipli klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the antibacterial effectiveness of 80s ozone gas application via OzonyTronX®, irrigation with 2,5% sodium hypochlorite (NaOCI) and using the combination of these two agents against E. faecalis and C. albicans, which are responsible from refractory endodontic infections, in vitro and in vivo and supported with an SEM analysis. In the in vitro part of the study, the antibacterial effectiveness of the experiment materials were determined by using 54 extracted primary teeth root canal which were infected experimentally with E. faecalis ATCC 29212 and C. albicans ATCC 10231strains. After the bacterial inoculation, the contaminated teeth were divided into 3 groups and the first microbiological samples were taken from the root canals with sterile paper points to confirm the contamination and the second microbiological samples were taken after the irrigation and disinfection to obtain the number of viable microorganisms in root canals. The paper points were transferred to tubes contanining 2 ml of RTF and colonies of bacteria were counted with traditional culture methods and the results were given as CFU/ml-1. In the in vivo part of the study, after the clinical and radiographical examination, the root canal treatment is indicated of 36 mandibular primary molar teeth with periapical/furcation lesion of 36 children between ages 5-10 were included. After the coronal access, the root canals was prepared, the first microbiological sample was collected immediately. The second microbiological sample was collected after the chemomechanical instrumentation was completed according to the groups. The paper points were transferred to tubes contanining 2mL of RTF and colonies of bacteria were counted with traditional culture methods and the results were given as CFU/ml-1. The data, which were obtained before/after irrigation and disinfection of root canals, was analyzed with Wilcoxon signed-rank test and differences between the groups were analyzed with Kruskal-Wallis tests and the level of significance determined in all analyses was set at p Group 2 (ozone gas application) and the results are supported with an SEM analysis. According to the results of the in vivo part of the study, the viable microorganism counts were significantly reduced compared with the initial contamination of root canals in all groups (p Group 1 (2.5% sodium hypochlorite) = Group 2 (Ozone gas application) and for C. albicans as follows; Group 3 (Ozone gas application combined with 2.5% sodium hypochlorite) > Group 1 (2.5% sodium hypochlorite) > Group 2 (Ozone gas application). Based on our findings, ozone gas is used to be an alternative agent in pediatric patients with fear and anxiety, because of providing an effective disinfection with short application time in infected root canals. Furthermore, ozone gas could be an aid to sodium hypochlorite in endodontic treatment, because of increasing the antibacterial efficiency when should be used at the end of instrumentation. However, long-term follow-up clinical studies are needed to assess the effect of ozone gas application on the success rate of endodontic treatment of primary teeth with periapical/furcation lesion.