Kalça kırığı ameliyatı için yan pozisyonda spinal anestezi planlanan hastalarda ultrason eşliğinde fasya iliaka kompartman bloğu ile intravenöz remifentanil infüzyonunun pozisyonel ağrıya etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of intravenous infusion of remifentanil with ultrasound guided fascia iliaca compartment block for the spinal positional pain in patients undergoing hip fracture surgery under spinal anesthesia in side position
  1. Tez No: 334181
  2. Yazar: ELİF GÜRTAN BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. FEYHAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETBu çalışma ortopedi ameliyathanesinde yan pozisyonda kalça kırığı ameliyatı için spinal anestezi planlanan hastalarda ultrason eşliğinde fasya iliaka kompartman bloğu ile intravenöz remifentanil infüzyonunun pozisyonel ağrıya etkisini karşılaştırılmak amacıyla planlandı.Çalışma prospektif olarak planlandı. Hasta bilgilendirilmiş onam formu imzalatılan, parsiyel kalça protezi veya proksimal femoral çivileme operasyonu planlanan, ASA I-III, 60-90 yaş arası 31 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar FİKB grubu (n= 15) ve Remifentanil grubu (n=16) olarak iki gruba ayrıldı. Spinal anestezi uygulanması öncesi 1. gruba ultrason eşliğinde fasiya iliaka kompartman bloğu ve 2. gruba intravenöz remifentanil infüzyonu uygulandı. FİKB grubunda bloklar 50 mm / 22 G künt uçlu iğne yapıldı .Lokal anestezik olarak 30 ml % 0,375' lik levobupivakain ( 20ml bupivakain +10ml serum fizyolojik -SF) enjekte edildi. R Grubuna 0,15 mcg/kg/dk dozunda remifentanil infüzyonu başlandı. 1. Grupta blok sonrası 20 dakika beklenip spinal anestezi için pozisyon verilmeye başlandı; bu sırada pozisyon kalitesi skoru değerlendirildi. 2. Grupta sedasyon skoru 2 olduğunda spinal anestezi için pozisyon verilmeye başlandı; benzer şekilde , bu esnada pozisyon kalitesi skoru değerlendirildi ve kaydedildi. Her iki grupta da kırık ekstremite altta kalacak şekilde lateral dekübit pozisyonu verilerek spinal blok uygulandı. Operasyon süresince kalp hızı, sistolik , diyastolik , ortalama arter basınçları, ve saturasyon değerleri belirli periyotlarda ölçüldü ve kaydedildi. Cerrahi prosedür tamamlandıktan sonra ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ve Verbal Pain Skala (VPS) kullanılarak ölçüldü. Postoperatif dönemde bulantı, kusma varlığı, hemodinamik parametreler, ek analjezik ihtiyacı, motor blok, ve uyku kalitesi sorgulandı ve kaydedildi.Sonuç olarak her iki gruptaki hastalarda ölçülen öncelikle spinal pozisyon ağrısının etkin şekilde önlendiği bulundu. Postoperatif dönemde hareketle ve istirahatte VAS ve VPS skorları her iki grupta da benzer şekilde düşüktü. Remifentanil grubunda sistolik ve diyastolik kan basınçları 5 ile 30. dakikalar arasında FİKB grubuna göre düşük bulundu. Bu nedenle yüksek risk grubu olan ve hipotansiyonun riskli olduğu bu grup hastada FİKB' nun daha güvenli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study was designed to compare the effect of Fascia iliaca compartment block and intravenous infusion of Remifentanyl for positional pain before performing spinal anesthesia in patients undergoing orthopedic surgery for hip fracture in Ankara University Faculty of Medicine Hospital.This study was planned prospectively. After achieving Signed Patient Informed Consent, this study is performed on 31 patients which is going under hip fracture surgery. They were aged between 60-90 and having ASA physical status I-III. Patients were gothered in two groups as FICB (n=15), R (n=16). Ultrasound guided fascia iliaca compartment block (FICB) was applied for the first group before performing spinal anesthesia, then for the second group iv remifentanyl was applied. İn FICB group blocks performed by using a 50 mm/22G blunt-tipped needle. We injected 30 ml % 0,375 levobupivacaine as local anesthetic. In group R remifentanyl infusion was started at a dose of 0,15 mcg/kg/dk.In FICB group, 20 minutes after the block we began to give position for spinal anesthesia, at this time we evaluated position quality score and recorded it. In the R group we started to give position for spinal anesthesia when the sedation score was 2. Similarly as the FICB group we also evaluated and recorded position quality scores.In both groups, spinal block was performed by giving lateral decubitus position in which the fractured extremity was at the bottom. During the operation period, heart rate, systolic, diastolic, mean arterial pressure and saturation values were periodicly measured and recorded. After the surgery procedure ended the severity of pain was measured with visual analogue scala (VAS) and verbal pain scala (VPS). In the postoperative period presence of nausea, vomiting, additional analgesic need, motor blockage, quality of sleep and hemodinamic parameters were determined and recorded.As a result, patients in both groups were measured that spinal position pain was effectively prevented. In the postoperative period, at rest and movement VPS and VAS scores was similarly low in both groups. In the remifentanil group systolic and diastolic blood pressures between 5 and 30 minutes were observed lower than FICB group. For this reason, it was concluded that FICB was safer in this group of high risk patients that has high risk of hypotension.