Soliter pulmoner nodülde dinamik toraks bilgisayarlı tomografi bulguları
Dynamic computed tomography findings in solitary pulmonary nodule
- Tez No: 334204
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR AKYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Soliter pulmoner nodüllerin (SPN) benign ve malign olarak ayırımında dinamik toraks bilgisayarlı tomografinin (BT) etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Ocak 2006 ? Haziran 2012 tarihleri arasında SPN ön tanısıyla dinamik toraks BT çekilen ve histopatolojik olarak ya da BT takipleri sonucu benign ve malign SPN ayırımı yapılan 18 yaş üstü 26 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tümünde BT ile saptanan tümör boyutu 3 cm ve altında olup lenfadenopati, atelektazi, pnömoni veya göğüs duvarı patolojisi eşlik etmemektedir. Dinamik toraks BT'de her lezyon için nodülün, lokalizasyonu (santral yada periferik), boyutu, kenar özellikleri (düzgün, lobüle, düzensiz, spiküler yapıda), iç yapısı (kavitasyon, yağ dansitesi, hava bronkogram varlığı), kalsifikasyon varlığı, satellit lezyon varlığı ve büyüme hızı değerlendirilmiştir. Malignite açısından literatür verileri baz alınarak ? 20 HU wash-in değerleri ve 5 ila 30 HU arasındaki wash-out değerleri eşik değerler olarak kabul edilmiştir. Bu değerler baz alınarak dinamik toraks BT'nin SPN tanısı için doğruluk, sensitivite, spesifite ile negatif ve pozitif öngörü değerleri hesaplanmıştır.Bulgular: Nodüllerin 17 tanesi (%65) benign, 9 tanesi (%35) ise malign olarak saptanmıştır. Dinamik toraks BT'de prekontrast serilerde nodül dansitesi benign lezyonlarda ortalama 25.3±19.9 HU (10 ? 98), malign lezyonlarda ise 37.7±9.9 HU (21 ? 55) olarak tespit edilmiştir (p=0.001). Spiküler kenarlı nodüllerin 5'i (%83), düzgün kenarlı nodüllerin 2'si (%20), lobüle kenarlı nodüllerinde yine 2'si (%20) malign karakterli olarak bulunmuştur. WI ? 20 HU değeri malignite için eşik değer olarak alındığında dinamik BT için sensitivite, spesifisite ile negatif ve pozitif öngörü değerleri sırasıyla %100, %59, %100 ve %56 olarak hesaplanmıştır. WO içinde 5 ? 30 HU değeri malignite için eşik değer olarak alındığında ve WI ile birlikte değerlendirildiğinde dinamik BT'nin sensitivite, spesifisite ile negatif ve pozitif öngörü değerleri sırasıyla %100, %88, %100 ve %82 olarak bulunmuştur.Sonuç: Dinamik toraks BT, soliter pulmoner nodüllerin benign-malign ayırımında yüksek spesifite ve sensitiviteye sahip bir testtir ve bu incelemenin yaygınlaşması ile gereksiz cerrahi işlemler engellenebilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define the value of dynamic computed tomography (CT) in the differentiatton of benign and malignant solitary pulmonary nodules (SPN).Materials and Methods: From January 2006 to June 2012, a total of 26 patients (>18 years old) who had SPN and underwent dynamic chest CT scanning were included to this study. All of the nodules were 3 cm or smaller in size and were not associated with adenopathy, atelectasis, pneumonia or chest malphormations. The nodule location (central or periferic), size, countours (smooth, lobulated,irregular, spiculated), internal characteristics (cavitation, fat tissue, air bronchograms), calcification pattern, growth rate and satellite lesions were evaluated by chest CT. Sensitivity, specificity, positive and negative predictive values were calculated, assuming the enhancement level of 20 HU or greater for wash-in and 5 to 30 HU for wash-out as a malign result characteristics at dynamic CT.Results: There were 17 (65%) benign and 58 (35%) malignant nodules. The mean attenuation value for the benign nodules on unenhanced CT scans was 25.3±19.9 HU (10 ? 98), whereas that for the malignant nodules was 37.7±9.9 HU (21 ? 55), (p=0.001). Five nodules (83%) with spicular appearence, 2 nodules (20%) with regular counter and 2 nodules (20%) with lobuler counter had malign characteristaion. If the threshold for maximum attenuation value is selected as 20 HU in dynamic CT; sensitivity, specificity, negative and positive predictive values for malignancy were 100%, 59%, 100%and 56%, respectively. When diagnostic criteria for malignancy of both wash-in of 20 HU or greater and washout of 5-30 HU were applied; sensitivity, specificity, negative and positive predictive values for malignancy were 100%,88%, 100%and 82%, respectively.Conclusion: Dynamic CT imaging has high specifity and sensitivity in the differentiatton of benign and malignant solitary pulmonary nodules and unnecessery thoracotomies can be avoided with widespread using of this technique.